Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Ateny muszą znaleźć 1,5 miliarda EUR w pierwszych trzech tygodniach przyszłego miesiąca, aby uniknąć bankructwa. Jednak, państwo szybko traci swoje ostatnie fundusze, a MFW podał, że „nie ma możliwości, aby Grecja spłaciła” ponad 11 miliardów EUR za obligacje, które będą zapadać w ciągu trzech następnych miesięcy bez sięgnięcia po awaryjne fundusze – takie informacje podała gazeta Telegraph. Większość samorządów, które zostały poproszone przez rząd o przesłanie swoich funduszy do budżetu centralnego, odmówiła dokonania tego kroku. Grecka gazeta Kathimerini podała, że Ateny mają nadzieję, że w tym tygodniu uda się osiągnąć techniczne porozumienie z międzynarodowymi pożyczkodawcami, które utorowałoby drogę do otrzymania funduszy umożliwiających wywiązywanie się ze swoich zobowiązań. Jednak, według informacji mediów, strony nadal są dalekie od osiągnięcia porozumienia, a Grecja rezygnuje z reform, które zostały wprowadzone na przestrzeni ostatnich lat – dotyczy to przede wszystkim rynku pracy. “Zbliżamy się do końca,” powiedział w sobotę członek zarządu EBC Yves Mersch. “Wcześniej, Europa i Grecja porozumiały się w sprawie programu. Jednak, wszystko zmieniło się w grudniu ubiegłego roku, gdy nowy rząd w Grecji podkreślił, że nie chce mieć nic do czynienia z tym programem. Ale, rząd nie może w takim razie rościć sobie praw do funduszy, które są przewidziane w tym programie.” Premier Grecji Tsipras ma prowadzić negocjacje podczas spotkania liderów UE, do którego dojdzie w czwartek i piątek. Ale, nadal nie wiadomo, czy uda się osiągnąć jakiekolwiek porozumienie. W tym tygodniu, Grecja będzie wywierać presję na EUR.

• Australia może dalej ciąć stopy Wiceprezes Reserve Bank of Australia (RBA) Philip Lowe powiedział w poniedziałek, że bank mógłby dalej ciąć stopy procentowe, gdyby sytuacja tego wymagała. Powiedział on, że “nic się nie zmieniło,” mimo że bank usunął swój forward guidance na końcu ostatniego komunikatu. Dzisiaj rano, kurs AUD zniżkował i może kontynuować ten spadek. Już jutro, dowiemy się więcej o opiniach przedstawicielu RBA, gdy bank opublikuje sprawozdanie z ostatniego posiedzenia (zobacz poniżej).

• Inwestorzy zmniejszają liczbę długich pozycji w USD/krótkich w innych walutach Z publikowanego w tym tygodniu raportu Commitment of Traders (COT) wynika, że inwestorzy zmniejszają liczbę długich pozycji w USD i krótkich w innych walutach. Liczba krótkich pozycji w EUR nieco spadła, tak samo jak długich pozycji w DXY – choć w obu przypadkach, liczba pozycji jest nadal wysoka. Wyjątkiem jest liczba krótkich pozycji w GBP, która wzrosła – zaskakujące jest, że nie zostały one zamknięte bezpośrednio po wyborach 7 maja. Inwestorzy utrzymują także istotną liczbę długich pozycji w ropie.

• Dzisiejsze publikacje danych: Przed nami kolejny spokojny dzień, jeśli chodzi o publikacje danych. Podczas sesji europejskiej nie dojdzie do publikacji istotnych wskaźników makro.

• W USA, rynek pozna publikację indeksu NAHB dla rynku mieszkaniowego w maju.

• Na poniedziałek zaplanowano wystąpienia: Prezesa oddziału Fed w Chicago Charles’a Evansa, Prezesa Riksbanku Stefana Ingvesa i przedstawiciela zarządu EBC Yvesa Merscha. Z kolei, Wiceprezes RBA Philip Lowe oraz przedstawiciel rady polityki pieniężnej BoJ Maeda mieli już swoje wystąpienia dzisiejszego poranka.

• Reszta tygodnia: Wśród banków z G10, tylko BoJ ma zaplanowane posiedzenie – w czwartek i piątek. Po posiedzeniu dojdzie do tradycyjnej konferencji Prezesa Kurody. W ostatnim czasie, rynek FX nie reaguje na posiedzenia BoJ, ponieważ bank pozostawia bez zmian swoją politykę pieniężną. Większą uwagą cieszą się konferencje Kurody. Spośród gospodarek wschodzących, bank centralny Turcji będzie mieć posiedzenia w środę, a RPA – w piątek. Z kolei, sprawozdania z ostatnich posiedzeń opublikują: RBA (wtorek), Bank of England (środa), EBC i Fed (środa). Zaplanowano wystąpienia Prezesa Bank of Canada Poloza (środa), Prezes Fed Yellen i Prezesa Bank of England Carney’a (piątek).

• Wtorek: Tak jak wspomniałem powyżej, RBA opublikuje sprawozdanie z majowego posiedzenia, na którym bank obniżył, zgodnie z oczekiwaniami, stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Bank zrezygnował jednak z łagodnego nastawienia w swoim komunikacie. Sprawozdanie może jednak zabrzmieć gołębio, co mogłoby osłabić AUD.

• W Nowej Zelandii, rynek pozna dane o 2-letnich oczekiwaniach inflacyjnych w drugim kwartale. Z uwagi na fakt, że CPI w pierwszym kwartale znajduje się znacznie poniżej dolnej granicy (1%) odchyleń od celu RBNZ, istnieje prawdopodobieństwo, że oczekiwania mogą wskazać wpadnięcie przez kraj w deflację. Nasiliłoby to oczekiwania cięcia stóp i zwiększyłoby presję na NZD.

• W UK, opublikowane zostaną dane o CPI w kwietniu a w Niemczech dojdzie do publikacji indeksu ZEW w maju.

• W środę, kluczowym wydarzeniem będzie publikacja sprawozdania z majowego posiedzenia Bank of England oraz kwietniowego posiedzenia FOMC. Sprawozdanie BoE może przypominać tonem ostatni raport inflacyjny. Ciekawe, czy niektórzy przedstawiciele BoE są za tym, aby wkrótce rozpocząć podwyżkę stóp. Co do Fed, sprawozdanie prawdopodobnie wskaże, iż FOMC jest na dobrej drodze do podniesienia stóp w tym roku. Warunkiem jest poprawiająca się sytuacja na rynku pracy. Bank może powtórzyć, że inflacja powinna zbliżyć się do celu 2% w średnim terminie. Jastrzębie sygnały mogłyby pomóc dolarowi w odrobieniu ostatnich strat.

• Czwartek to dzień PMI. Rano, Chiny opublikują wstępny odczyt indeksu PMI HSBC dla sektora przemysłu w maju. Następnie, do publikacji wstępnych indeksów PMI dla sektora przemysłu i usług dojdzie w kilku europejskich krajach i całej strefie euro. Analitycy spodziewają się, że indeksy dla sektora przemysłu nieco spadną, co byłoby negatywne dla EUR. W UK, opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu. Solidny odczyt wsparłby GBP.

• W piątek, dojdzie do posiedzenia Bank of Japan oraz publikacji indeksu Ifo w Niemczech. Z kolei, w USA i Kanadzie, opublikowane zostaną dane o CPI w kwietniu.

Kurs EUR/USD napotyka opór na poziomie 1,1465

graph

W piątek, kurs EUR/USD spadł, ale znalazł wsparcie na poziomie 1,1320 (S1) i odbił się do bariery 1,1465 (R1). Nadal uważam, że perspektywy krótkookresowe są wzrostowe i możemy być wkrótce świadkami testu 1,1500 (R2). Tym niemniej, nasze krótkookresowe wskaźniki momentum sygnalizują, że może dojść do chwilowej zniżki przed nadejściem kolejnej fali wzrostów. RSI napotkał opór nieco poniżej linii 70 i spadł, a MACD osiągnął swój szczyt i może wkrótce spaść poniżej linii sygnałowej. Można także zauważyć negatywną dywergencję między oboma wskaźnikami a ruchem cen. Na wykresie dziennym, zamknięcie sesji powyżej 1,1045 (S2) zasygnalizowało stworzenie możliwej formacji podwójnego dna co może prawdopodobnie wywołać dalsze zwyżki.

• Wsparcie: 1,1320 (S1), 1,1280 (S2), 1,1200 (S3)

• Opór: 1,1465 (R1), 1,1500 (R2), 1,1540 (R3)

 

18.05.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Odbierz bonus 50%!