Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

W czwartek rano, podczas sesji europejskiej, dolar słabł wobec większości walut G10. Amerykańska waluta umacniała się wobec SEK oraz NOK (w takiej kolejności) a pozostawała stabilna wobec CHF.

Najsilniej na wartości zyskiwał GBP, ponieważ Prezes Bank of England Mark Carney powiedział na konferencji przedstawiającej kwartalny raport inflacyjny banku, że inflacja przyspieszy do 2% w perspektywie dwóch lat. Inflacja, znajdująca się obecnie na poziomie 0,5%, może w najbliższych miesiącach znaleźć się poniżej zera i pozostać na tym poziomie przez większość 2015 – ale jest to głównie spowodowane niższymi cenami ropy naftowej, których efekt będzie coraz słabszy. Z drugiej strony, sytuacja na rynku pracy poprawia się i koszty pracy zaczynają rosnąć. Carney powtórzył, że kolejną zmianą poziomu stóp będzie najprawdopodobniej podwyżka. GBP/USD wzrósł o około 0,80% podczas konferencji prezesa BoE a obecnie, kurs testuje barierę oporu 1,5350. Wyraźny wzrost powyżej tej bariery mógłby wywołać dalsze wzrosty, być może w kierunku bariery oporu 1,5420.

Centralny bank Szwecji zdecydował się na obniżenie stopy repo o 10 punktów bazowych do -0,10% i lekko zrewidował w dół ścieżkę tej stopy. Bank podał, że kupi także obligacje skarbu państwa o wartości 10 miliardów SEK, co wygląda na „małe QE”. Bank podał, że inflacja spowalnia z powodu spadających cen ropy naftowej, ale w odróżnieniu do Bank of England, Riksbank podał, że niskie ceny surowca osłabią oczekiwania inflacyjne, a co za tym idzie samą inflację, silniej niż ostatnio oczekiwano. Bank utrzymał możliwość dalszego łagodzenia polityki pieniężnej i podkreślił, że mógłby podjąć taką decyzję nawet między swoimi regularnymi posiedzeniami. Riksbank wspomniał o dalszych cięciach stóp i opóźnił w czasie ich pierwszą podwyżkę. USD/SEK wzrósł o około 2,2% w reakcji na komunikat banku, ale następnie nieco ograniczył wzrost i znalazł się tuż poniżej 8,5000. Biorąc pod uwagę fakt, że bank może zdecydować się na dalsze łagodzenie polityki w każdym momencie, z zaskoczenia, SEK pozostanie pod presją i będzie bardzo wrażliwa na publikacje danych makro.

Liderzy Niemiec, Francji, Rosji oraz Ukrainy porozumieli się w sprawie zawieszenia broni, które ma zakończyć walki we wschodniej Ukrainie. Porozumienie wejdzie w życie 15 lutego – jego skutkiem będzie wycofanie przez wojska ciężkiej broni. W międzyczasie, MFW zgodził się na udostępnienie dalszej pomocy finansowej upadającej ukraińskiej gospodarce, zwiększając wartość łącznej pomocy do 40 miliardów USD z 15 miliardów USD. Wiadomości te wsparły giełdy w Europie.

graph

W czwartek rano, podczas sesji europejskiej, kurs USD/SEK silnie wzrósł w reakcji na decyzję Riksbanku w sprawie stóp procentowych. Byki skorzystały z szansy i wywindowały kurs powyżej bariery oporu (następnie zamienionej w poziom wsparcia) wynoszącej 8,4100 (S1). Następnie, kurs napotkał opór na poziomie nieco poniżej 8,5600 (R1) i obniżył się. Moim zdaniem, kurs może kontynuować zwyżkę i prawdopodobnie testować w najbliższym czasie barierę oporu 8,6000 (R2), czyli szczyt z 22 kwietnia 2009. Para pozostaje powyżej 50- i 200-okresowej średniej kroczącej oraz powyżej czarnej linii trendu zwyżkowego zapoczątkowanego od dołka z 1 grudnia – dlatego też, długookresowe perspektywy są nadal zwyżkowe.

• Wsparcie: 8,4100 (S1), 8,3150 (S2), 8,2025 (S3).

• Opór: 8,5600 (R1), 8,6000 (R2), 8,7000 (R3).

 

12.02.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Odbierz bonus 50%!