Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

W poniedziałek rano, podczas sesji europejskiej, dolar umacniał się wobec większości walut G10. Brak było publikacji danych, które mogłyby znacznie wpłynąć na sytuację na rynku walutowym. Inwestorzy zachowywali ostrożność w oczekiwaniu na spotkanie Eurogrupy w sprawie Grecji. Dolar zyskiwał na wartości wobec GBP, CHF, AUD, CAD, JPY oraz EUR (w takiej kolejności) a tracił na wartości wobec NOK i NZD. Amerykańska waluta była zaś stabilna wobec SEK.

Brak było sygnałów, w którą stronę kierują się rozmowy na temat Grecji. Inwestorzy zdają się spodziewać najgorszego, co obrazuje sytuacja na rynkach akcji. Indeks w Atenach spadał o 4%, radząc sobie znacznie gorzej niż indeks Eurostoxx, zniżkujący o 0,3%. Z kolei, grecki sektor bankowy tracił 8% wobec wzrostu o 0,4% w przypadku sektora europejskich banków. Zwiększa to presję na EUR/USD, zakładając, że gracze na rynku akcji znają już pewne informacje na temat rozmów, co jest jednak mało prawdopodobne.

Rubel najlepiej radził sobie spośród walut rynków wschodzących, nawet mimo sygnałów, że zawieszenie broni na Ukrainie jest zagrożone z uwagi na nowe sankcje ze strony Unii Europejskiej (UE) oraz wypowiedzi przedstawiciela ukraińskiej armii, że „nie ma obecnie tematu” wycofania ciężkiej broni z linii frontu. W czwartek, liderzy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji zatwierdzili zawieszenie broni, które oficjalnie rozpoczęło się o 22:00 GMT w sobotę. Zgodnie z porozumieniem, strony mają dwa dni od powyższej daty na wycofanie ciężkiej broni. Istnieją jednak obawy, że zawieszenie broni nie potrwa długo – tak jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszego porozumienia.

Mimo to, RUB zyskał na wartości – waluta może kontynuować umocnienie w najbliższym czasie dzięki odbijającym cenom ropy naftowej. Tym niemniej, w dłuższej perspektywie, waluta Rosji pozostanie pod presją z powodu nowych sankcji UE oraz ryzyka, że porozumienie na Ukrainie zostanie wkrótce złamane.

USD/RUB

graph

USD/RUB kontynuował dziś spadek, przebijając się poniżej poziomu wsparcia (następnie zamienionego w barierę oporu) wynoszącego 62,50 (R1). Z uwagi na fakt, że kurs nadal znajduje się w czarnym kanale spadkowym, krótkookresowe perspektywy pozostają zniżkowe. Wkrótce spodziewałbym się testu psychologicznego poziomu 60,00 (S1) oraz dolnej granicy wymienionego powyżej kanału. Spadek poniżej tego psychologicznego poziomu mógłby wywołać dalsze zniżki, być może w kierunku kolejnego poziomu wsparcia, wynoszącego 57,00 (S2). Tym niemniej, biorąc pod uwagę to, że kluczowy poziom 60,00 (S1) zbiega się z dolną granicą kanału, spodziewałbym się chwilowego odbicia, gdy para znajdzie się w pobliżu tego poziomu. Jednak, tak jak wspomniałem wcześniej, krótkookresowe perspektywy pozostają negatywne, co potwierdzają także nasze wskaźniki momentum. RSI spadł po napotkaniu oporu w pobliżu linii 50 i kieruje się teraz do linii 30 a MACD znalazł się na minusie i kieruje się w dół.

• Wsparcie: 60,00 (S1), 57,00 (S2), 53,50 (S3).

• Opór: 62,50 (R1), 65,00 (R2), 66,50 (R3).

 

16.02.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Plus500