Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj
 • Notowania dolara pozostały mieszane wobec innych głównych walut podczas czwartkowej sesji. Inwestorzy czekają na dzisiejszy raport o zatrudnieniu w USA. Silne dane podtrzymają oczekiwania rozpoczęcia ograniczania programu QE przez Rezerwę Federalną i wzmocnią kurs USD. Wspólna europejska waluta zyskała na wartości od wczoraj i podczas dzisiejszej azjatyckiej sesji handlowała na najwyższym od pięciu tygodni poziomie. W następstwie czwartkowego posiedzenia EBC, prezes Banku Centralnego, Mario Draghi, nie dał nam żadnych wskazówek, że EBC zdecyduje się na łagodzenia polityki w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie, powiedział, że płynność w systemie bankowym uległa poprawie od ostatniego zastrzyku gotówki lub LTRO. Komitet polityki pieniężnej Banku Anglii pozostawił swoją politykę bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami. Funt praktycznie nie zareagował na decyzję Banku Anglii. Dolar kanadyjski po raz pierwszy od pięciu dni zyskał wobec większości głównych walut, rosnąc od najniższego od ponad trzech lat poziomu. Liczba pozwoleń na budowę w Kanadzie za październik wzrosła bardziej niż przewidywano. Oczekuje się, że raport o zatrudnieniu za listopad ma pokazać wzrost miejsc pracy czwarty miesiąc z rzędu.
 • Notowania złota były stabilne w piątek, po wzburzonym handlu w trakcie poprzedniej sesji, choć nieunikniony jest spadek. Słabszy raport o zatrudnieniu miałyby większy wpływ na ceny złota niż silniejsze dane (rynek oczekuje silnych danych z rynku pracy). Ropa West Texas Intermediate znajduje się w tym tygodniu na ścieżce do osiągnięcia najwyższych zysków od miesięcy, z uwagi na fakt, że gospodarka USA zanotowała najszybszy wzrost od początku 2012 roku, a zapasy ropy spadły. Najważniejszą kwestią dla traderów ropy naftowej będzie teraz kurs dolara amerykańskiego oraz raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym.
 • Dziś czeka nas kolejne ważne wydarzenie: publikacja danych o zatrudnieniu w USA za listopad. Liczba zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych ma wzrosnąć o 185 tys., czyli poniżej 204 tys. wzrostu w październiku, a stopa bezrobocia spadnie do 7,2% z 7,3%. Odczyt ten byłby poniżej 3-miesięcznej średniej ruchomej w wysokości 202 tys.; prawdopodobnie będzie wystarczająco wysoki, aby zwiększyć możliwość rozpoczęcia „zawężania” już w tym miesiącu w ramach posiedzenia FOMC, i aby pozytywnie wpłynąć na notowania dolara. Na początku europejskiego handlu, opublikowany zostanie szwajcarski indeks CPI za listopad, który wg prognoz spadnie o -0,2% m/m, co oznacza szybsze tempo spadku niż -0,1% w ujęciu miesięcznym w październiku. Spowoduje to jednak wzrost rocznego odczytu do -0,1% z -0,3%. W Niemczech wydane zamówienia fabryczne za październik, wg szacunków spadną o 1,0% m/m (wobec wzrostu o +3,3% w ujęciu miesięcznym we wrześniu). Może mieć to negatywny wpływ na notowania EUR. W Kanadzie, stopa bezrobocia za listopad wg szacunków rynkowych pozostanie na niezmienionym poziomie 6,9%. Wydane zostaną również dochody i wydatki osobiste w USA za październik. Dochody osobiste wzrosną, ale w wolniejszym tempie niż we wrześniu, natomiast wydatki osobiste, pozostaną na tym samym poziomie, jak we wrześniu. Oczekuje się również, że wstępny odczyt wskaźnika nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w grudniu wzrośnie do 76,0 z 75,1. W dniu dzisiejszym usłyszymy wypowiedzi dwóch członków EBC i dwóch reprezentantów Rezerwy Federalnej. Nowotny (EBC) przemówi na konferencji prasowej w sprawie publikacji prognoz gospodarczych i Asmussen (EBC) weźmie udział w warsztatach. Prezes Fed z Filadelfii, Charles Plosser, wypowie się na temat „historii bankowości centralnej w Stanach Zjednoczonych”, a prezes Chicago Fed, Charles Evans, przemówi na sympozjum.

EUR/USD

 • Kurs pary EUR/USD wzrósł wybijając powyżej poziomu 1,3600 (R1). Notowania pary znalazły opór w okolicy bariery w wysokości 1,3675 (R1) i górnej granicy kanału zwyżkowego. W ciągu dnia możliwy będzie pullback, ponieważ RSI znalazł opór na poziomie 70, a oscylator stochastyczny wskazuje na warunki wykupienia, %K jest gotowy do przecięcia poniżej %D. Dopóki kurs pozostaje w kanale, mamy do czynienia z trendem oznaczonym na niebiesko.
 • Wsparcie: 1,3600 (S1), 1,3525 (S2), 1,3414 (S3)
 • Opór: 1,3675 (R1), 1,3731 (R2), 1,3821 (R3).

EUR/JPY

 • Kurs pary EUR/JPY pozostał poniżej poziomu 200% rozszerzenia fali spadkowej przed trendem wzrostowym. Tylko wyraźne przełamanie powyżej tej bariery byłoby sygnałem kontynuacji istniejącego trendu wzrostowego. Takie wybicie mogłoby przynieść duże bycze konsekwencje i skierować parę do następnego poziomu oporu na 142,53 (R2), w pobliżu poziomu 261,8% rozszerzenia Fibonacciego wyżej wymienionej niedźwiedziej fali. Ogólną tendencję wzrostową na parze potwierdza niebieska linia trendu zwyżkowego oraz fakt, że 50-okresowa średnia ruchoma leży powyżej 200-okresowej średniej kroczącej, zapewniając wsparcie dla kursu.
 • Wsparcie: 138,00 (S1), 137,100 (S2), 135,91 (S3)
 • Opór: 139,67 (R1), 142,53 (R2), 146,82 (R3).

GBP/USD

 • Kurs pary GBP/USD spadł, przełamując poniżej niebieskiej linii trendu. Obecnie para testuje wsparcie na 1,6325 (S1) i okolice 50-okresowej średniej ruchomej. Wyraźne wybicie poniżej tego obszaru może sprowadzić bitwę na niższy poziom i naruszyć przeszkodę w wysokości 1,6260 (S2). Z drugiej strony, nasze wskaźniki trendu sygnalizują zniżkę, potwierdzając, że byki nie zdołają wywindować kursu na wyższy pułap. Jednak z uwagi na fakt, iż para nadal handluje powyżej obu średnich ruchomych, pozostaję neutralny aż do wystąpienia ww. przełamania.
 • Wsparcie: 1,6325 (S1), 1,6260 (S2), 1,6147 (S3)
 • Opór: 1,6442 (R1), 1,6536 (R2), 1,6736 (R3).

ZŁOTO

 • Podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy spadek kursu złota. Obecnie metal szlachetny handluje nieco poniżej bariery na 1227 (R1). Jeżeli niedźwiedzie zdołają obniżyć cenę poniżej poprzedniego minimum na 1210 (S1), oczekuję, że następną przeszkodą będzie poziom wsparcia na 1180 (S2). Nasza analiza techniczna nadal daje nam mieszane sygnały. Obserwujemy pozytywną dywergencję pomiędzy naszymi oscylatorami oraz kursem, ale kurs nadal leży poniżej średnich ruchomych.
 • Wsparcie: 1210 (S1), 1180 (S2), 1156 (S3)
 • Opór: 1227 (R1), 1254 (R2), 1269 (R3).

ROPA NAFTOWA

 • Notowania ropy WTI nadal poruszają się w fazie konsolidacji. Możliwe, że mamy do czynienia z pierwszymi etapami wyznaczania krótkookresowych szczytów (wyższych od poprzednich), w wyniku czego, w ciągu dnia możliwy jest pullback. RSI opuścił swoją strefę wykupienia i MACD przeciął poniżej linii sygnalnej, zwiększając możliwość fali korekcyjnej. 50-okresowa średnia ruchoma znajduje się poniżej 200-okresowej średniej kroczącej, ale jest skierowana do góry, dlatego też bycze krzyżowanie w najbliższej przyszłości zwiększy znaczenie nowo wyznaczonego trendu zwyżkowego.
 • Wsparcie: 95,36 (S1), 92,00 (S2), 90,10 (S3)
 • Opór: 98,81 (R1), 101,10 (R2), 103,15 (R3).

 

Autor: Marshall Gittler, IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama