Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

We wtorek rano, podczas sesji europejskiej, dolar był generalnie słabszy, choć nie pojawiły się żadne nowe informacje, które mogłyby wywołać zniżkę kursu amerykańskiej waluty. Kontrakty na stopę Fed nieco spadły, po raz pierwszy od tygodnia, mimo że Prezes oddziału Rezerwy Federalnej (Fed) w San Francisco Williams powiedział, że według niego, istnieje mniejsze ryzyko, że gospodarka USA wpadnie w recesję, gdy Fed rozpocznie podnoszenie stóp procentowych. Wśród walut G10, dolar umacniał się tylko wobec EUR. Z kolei, najsilniej wobec USD zyskiwał JPY (zobacz poniżej).

FT podał, że Grecja przygotowuje się na ogłoszenie bankructwa Według dzisiejszego Financial Times, Grecja przygotowuje się na ogłoszenie niewypłacalności na wypadek braku porozumienia z pożyczkodawcami do końca kwietnia. Dziennik dodał, że rząd w Atenach wstrzyma spłatę 2,5 miliarda EUR do MFW w maju i czerwcu, jeśli porozumienie nie zostanie wypracowane. Autorzy artykułu podkreślają, że ostrzeżenie Grecji może być tylko elementem taktyki negocjacyjnej. Bez względu na wszystko, informacje te sygnalizują, że Atenom szybko kończą się fundusze. “Nie mamy wyjścia. Jeśli nie zostanie uwolniona pomoc finansowa, nie będzie alternatywy (dla ogłoszenia bankructwa),” powiedział, zacytowany przez gazetę, jeden z przedstawicieli greckiego rządu. Jednak inny przedstawiciel zdementował te doniesienia. Ogłoszenie bankructwa oznaczałoby wstrzymanie przez Europejski Bank Centralny (EBC) ELA dla greckiego sektora finansowego, zamknięcie greckich banków, wprowadzenie surowych kontroli kapitałowych oraz większą niestabilność gospodarczą. Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) podała, że w ostatni czwartek, europejska grupa robocza składająca się z wiceministrów finansów dała Grecji 6 dni (do poniedziałku, 20 kwietnia) na zaprezentowanie nowego planu reform. Kilka dni później, dokładnie 24 kwietnia, odbędzie się bowiem spotkanie ministrów finansów strefy euro, którzy podejmą decyzję o uwolnieniu pomocy finansowej dla Grecji. Wygląda więc na to, że kryzys nadal trwa. Jeśli kraj nie wypracuje akceptowalnego planu reform do poniedziałku, to sytuacja może się jedynie pogorszyć. Oczywiście, “akceptowalny” to elastycznie określenie. Moim zdaniem, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że Grecja przygotuje propozycje, które częściowo spodobają się UE. Ta z kolei uzna je za wystarczające, aby przeciwdziałać kryzysowi. Jednak, tak jak zawsze w przypadku Grecji, nic nie jest pewne.

JPY umacnia się w reakcji na wypowiedzi doradcy Abe Koichi Hamada, doradca Premiera Japonii Abe, powiedział wczoraj, że wyprzedaż jena powoli zbliża się do swojej granicy. Powiedział on, że oparł swoje wyliczenia na parytecie siły nabywczej (purchasing power parity – PPP), a 105 byłby bardziej uzasadnionym poziomem dla USD/JPY. Jest to w miarę zgodne z wyliczeniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dla Japonii. Tym niemniej, PPP nie był nigdy istotnym czynnikiem dla JPY. Według PPP, kurs USD/JPY znajdował się za wysoko od lat, dlaczego więc nie może być za wysoko przez kolejnych wiele lat? Wygląda na to, że wypowiedź doradcy ma charakter polityczny i wpisuje się w generalną krytykę słabszego jena. Jednak, fakt, że Bank of Japan zupełnie nie udało się zbliżyć do celu inflacyjnego na poziomie 2% oraz to, że eksport Japonii musi pozostać konkurencyjny, skłaniają mnie do poglądu, że kraj nie tylko pozwoli na dalsze osłabienie waluty, ale może nawet wspierać ten proces. Dlatego też, nadal uważam, że perspektywy dla jena są spadkowe.

Dzisiejsze publikacje danych: Stopa bezrobocia (PES) Szwecji w marcu spadła do 4,0% z 4,2%. Analitycy spodziewali się 4,1%. Z kolei, według prognoz, inflacja CPI Szwecji w marcu przyspieszyła do 0,3% rok do roku z 0,1% rok do roku w poprzednim miesiącu. Na ostatnim posiedzeniu, Riksbank podjął dalsze kroki, aby przeciwdziałać niskiemu wzrostowi cen konsumenckich. Bank obniżył stopę procentową o 25 punktów bazowych oraz zwiększył skalę programu skupu obligacji. Z uwagi na fakt, że inflacja zmierza w odpowiednim kierunku, spodziewam się, że bank pozostawi stopy bez zmian na posiedzeniu zaplanowanym na 29 kwietnia – bank będzie potrzebować jeszcze trochę czasu, aby ocenić wpływ podjętych już działań. Mimo że bank nie celuje w mocniejszą koronę, to pozytywne dane o CPI mogłyby wesprzeć tę walutę, przynajmniej chwilowo. Biorąc jednak pod uwagę to, że bank jest przeciwko mocnej koronie, spodziewam się, że jeśli dane o CPI okażą się pozytywne, to kurs USD/SEK wzrośnie, ale tylko chwilowo.

EBC opublikuje raport o kredytowaniu w sektorze bankowym w pierwszym kwartale 2015 (Bank Lending Survey). To pierwsza publikacja raportu po wprowadzeniu przez EBC programu QE i odpowie on na pytanie, czy działania banku wsparły kredytowanie. W styczniu, wartość kredytów spadła tylko o 0,1% rok do roku i wygląda na to, że może wkrótce zacząć rosnąć. Wartość ta spada, w ujęciu rocznym, od maja 2012.

W UK, opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w marcu. Według prognoz, główny wskaźnik oraz inflacja bazowa pozostały bez zmian, odpowiednio na poziomie 0,0% oraz 1,2% rok do roku. Biorąc pod uwagę, że Bank of England przestrzegł w swoim raporcie inflacyjnym, że CPI może w pewnym momencie znaleźć się w deflacji, jeśli dziś do tego by doszło, to nie byłoby to wielką niespodzianką. Taki odczyt złagodziłby jednak oczekiwania wobec podwyżki stóp przez bank i zwiększyłby presję na funta. Tak jak pokazuje grafika, ceny w sklepach znacznie spadają, szybciej niż spowolnienie ogólnej inflacji, co oznacza, że utrzymuje się silna presja deflacyjna. Nadal spodziewam się, że kurs GBP/USD będzie kontynuować spadek i może testować psychologiczny poziom 1,4500 w najbliższym czasie. Rynek pozna dziś także dane o PPI UK w marcu.

W USA, dojdzie do publikacji danych o sprzedaży detalicznej w marcu. Według prognoz, główny wskaźnik wzrósł o 1,0% miesiąc do miesiąca (wobec spadku o 0,6% w lutym), a sprzedaż bazowa (po wyłączeniu sprzedaży samochodów i benzyny) wzrosła o 0,6% miesiąc do miesiąca wobec zniżki o 0,2% miesiąc do miesiąca w lutym. Pozytywne dane wsparłyby opinie, że słabość w dwóch poprzednich miesiącach była wywołana przede wszystkim trudnymi warunkami atmosferycznymi. Optymistyczne dane wsparłyby USD. Rynek pozna także dane o PPI USA w tym samym miesiącu.

Na dziś zaplanowano wystąpienie Prezesa Riksbank Stefan Ingvesa oraz Prezesa Norges Bank Oeysteina Olsena.

Jutro, przed sesją europejską, dojdzie do publikacji serii danych z Chin w marcu: o wzroście PKB w pierwszym kwartale, sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz nakładach na środki trwałe w marcu. Są to ważne wskaźniki, ponieważ dane za styczeń i luty nie są do końca miarodajne z powodu Chińskiego Nowego Roku. Marzec jest więc pierwszym miesiącem, który rzuci więcej światła na obecną sytuacje gospodarczą Państwa Środka. Według prognoz, sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa oraz nakłady na środki trwałe wzrosły w tym samym tempie co w ostatnim kwartale poprzedniego roku. Oznaczałoby to brak przyspieszenia, ale też brak spowolnienia. Z kolei, analitycy prognozują, że wzrost PKB spowolnił w pierwszym kwartale do 7,0% rok do roku z 7,3%. Taki poziom nadal jest blisko celu rządu, więc spowolnienie nie powinno wzbudzić wielkiego niepokoju. Jednak, mogą pojawić się pytania, czy rząd jest w stanie wspierać wzrost w nadchodzących miesiącach. Bloomberg dokonuje obliczeń szacunkowego PKB kraju na podstawie najświeższych danych makro – według szacunków agencji, wzrost PKB Chin spowolnił do 6,3%. Istnieje więc ryzyko, że publikacja ta rozczaruje, co prawdopodobnie wywołałoby osłabienie AUD oraz NZD.

Kurs EUR/USD znalazł wsparcie nieco powyżej 1,0500

graph

W poniedziałek, kurs EUR/USD kontynuował spadek, ale znalazł wsparcie na poziomie tuż powyżej 1,0500 (S1) i nieco się odbił. Biorąc pod uwagę nasze wskaźniki momentum, sądzę, że odbicie może jeszcze trochę potrwać przed nadejściem kolejnej fali spadków. RSI opuścił swój obszar wyprzedania, a MACD odbił się i wzrósł powyżej linii sygnałowej. Jednak, według prognoz, dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej mogą zasygnalizować poprawę – może być to katalizatorem fali zniżek i doprowadzić do testu psychologicznego poziomu 1,0500 (S1). Biorąc pod uwagę, że spadek poniżej 1,0715 (R3) zasygnalizował skompletowanie formacji podwójnego szczytu, uważam, że krótkookresowe perspektywy są spadkowe. Co do perspektyw długoterminowych, to kurs EUR/USD nadal znajduje się poniżej 50- i 200-okresowej średniej kroczącej. Wyraźny spadek poniżej 1,0460 (S2) potwierdziłby nadejście niższego dołka i oznaczałby wznowienie długoterminowego trendu zniżkowego.

• Wsparcie: 1,0500 (S1), 1,0460 (S2), 1,0360 (S3).

• Opór: 1,0600 (R1), 1,0650 (R2), 1,0715 (R3).

 

14.04.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Odbierz bonus 50%!