Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Notowania surowców nadal w dół Wczoraj, ceny surowców kontynuowały spadki. Większość metali potaniała, a ceny miedzi spadły o 1,2%. Z kolei, zarówno notowania ropy Brent jak i WTI obniżyły się o ponad 2%. Patrząc na krzywą cen WTI, można zauważyć, że gdy ceny zaczęły spadać po raz pierwszy, zniżkowały silniej w krótkiej perspektywie niż w długiej. Było to spowodowane przeświadczeniem rynku, że zniżka cen została wywołana nadpodażą ropy na rynku. Inwestorzy byli zdania, że spadek cen wywoła ograniczenie produkcji – przede wszystkim z łupków w USA – co w dłuższej perspektywie wywoła odbicie cen surowca. Ale ostatnio, spadki widać także w dłuższej perspektywie na krzywej cen ropy, co sygnalizuje, że inwestorzy dochodzą do wniosku, że problemem nie jest nadmierna podaż ale niski popyt. Wskazuje na to także inny czynnik – indeks BDI (Baltic dry freight index), który mierzy koszt wypożyczenia statków do przewozu surowców, spadł do najniższego poziomu w historii. Jest to częściowo wywołane nadpodażą statków, ale także zmniejszonym popytem na dostawy. Oczekiwania, że popyt na surowce pozostanie słaby jeszcze przez pewien czas będą ciążyć walutom silnie powiązanym z notowaniami surowców – AUD, NZD oraz CAD – przede wszystkim CAD, ponieważ eksport surowców przez Kanadę stanowi istotną część przychodów dla tego kraju.

• Oczekiwania inflacyjne w Nowej Zelandii spadają Oczekiwania inflacyjne Nowej Zelandii w perspektywie 2 lat spadły w pierwszym kwartale do 1,8% z 2,06%. Na spadek niewątpliwie miało wpływ spowolnienie inflacji CPI w czwartym kwartale do 0,8% rok do roku – poniżej 1%, czyli dolnej granicy celu inflacyjnego RBNZ. NZD osłabł, ponieważ spadek oczekiwań inflacyjnych może skłonić RBNZ do obniżki stóp procentowych podczas najbliższego posiedzenia.

• Zaplanowane na dziś wydarzenia ekonomiczne: Dzień pod znakiem banków centralnych Na dziś zaplanowano kilka istotnych wystąpień przedstawicieli globalnych banków centralnych. Uwaga inwestorów będzie się koncentrować na wystąpieniu Prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Janet Yellen w Kongresie. Z pewnością, inwestorzy będą czekali na wskazówki, kiedy bank mógłby rozpocząć normalizację polityki pieniężnej. W sprawozdaniu ze styczniowego posiedzenia FOMC, niektórzy przedstawiciele banku zmniejszyli swoją gotowość do podniesienia stóp i normalizacji polityki monetarnej. Jednak, należy pamiętać, że posiedzenie to miało miejsce przed publikacją bardzo solidnych danych z rynku pracy USA, które nasiliły oczekiwania rynku co do pierwszej podwyżki stóp przez bank. Od publikacji tych danych, kilku przedstawicieli FOMC wypowiedziało się w tonie, który mógłby sugerować, że są oni bardziej jastrzębi niż wynikałoby to ze sprawozdania. Na przykład, wczoraj, prezes oddziału Fed w Richmond Jeffrey Lacker stwierdził, że Fed mógłby podnieść stopy w kwietniu lub czerwcu, nawet jeśli w marcu nie usunie ze swojego komunikatu wyrażenia „cierpliwość”, które określa podejście banku do podnoszenia stóp. Z kolei, Nikkei opublikował wywiad z Prezesem oddziału Fed w San Francisco Johnem Williamsem, który zasygnalizował, że na marcowym posiedzeniu, Fed może zmienić swój ton. Co więcej, Williams nie wykluczył podwyżki stóp w czerwcu.

• Z drugiej strony, wyłączając wskaźniki z rynku pracy, w ostatnim czasie, wiele danych z USA okazało się gorszych od oczekiwań analityków i rynku, na przykład opublikowane wczoraj wskaźniki o liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym w styczniu, która spadła do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy. Gorszy okazał się także odczyt indeksu Dallas Fed dla sektora przemysłu, który spadł. Dane te spowodowały, że spadły oczekiwania wobec poziomu stóp Fed – kontrakty na styczeń 2018 obniżyły się o 6 punktów bazowych, nawet mimo przytoczonych powyżej wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego USA. Tym niemniej, rynek nadal spodziewa się rozpoczęcia przez Fed normalizacji polityki w czerwcu albo wrześniu.

• Rynek spodziewa się dosyć neutralnego tonu wypowiedzi Yellen oraz braku większych zmian w stosunku do ostatnich sygnałów płynących z banku. Z uwagi na to, co ostatnio powiedzieli inni przedstawiciele Fed, spodziewam się, że Yellen może stwierdzić, że znaczenie stwierdzenia „cierpliwość” nie jest wielkie, co mogłoby zasygnalizować, że w marcowym komunikacie to słowo już się nie pojawi. Prawdopodobnie, takie stwierdzenie ze strony Yelen wsparłoby USD.

• W UK, Prezes Bank of England Mark Carney i inni przedstawiciele rady polityki pieniężnej banku będą wypowiadać się przed Komisją Skarbu w Izbie Reprezentantów. Jeżeli utrzymają oni jastrzębie nastawienie, tak jak miało to miejsce w kwartalnym raporcie inflacyjnym banku, to byłoby to pozytywne dla GBP. Ostatnim razem, gdy Carney się wypowiadał, stwierdził on, że “najprawdopodobniej, kolejnym ruchem w polityce monetarnej będzie podniesienie stóp procentowych.”

• W dalszej części dnia, Prezes Bank of Canada Stephen Poloz także będzie się wypowiadać. Jego wypowiedź będzie uważnie śledzona przez inwestorów, ponieważ już za dwa tygodnie, swoje posiedzenie będzie mieć Bank of Canada. Jego wypowiedzi sprzed miesiąca były mało optymistyczne. Powiedział on wtedy, że “spadek cen ropy naftowej jest negatywny dla gospodarki Kanady.” Zauważył on wtedy, że prognozy gospodarcze zakładają ceny ropy naftowej na poziomie 60 USD za baryłkę. Dodał więc, że “bank ma pole do manewru, gdyby prognozy okazały się zbyt pesymistyczne lub optymistyczne.” Rynek zastanawia się, czy poglądy banku na temat cen ropy zmieniły się, a jeśli tak, to jaki może mieć to wpływ na kształt polityki pieniężnej.

• Z kolei, we Frankfurcie przemawiać będzie Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Okazją jest oficjalne przedstawienie nowego banknotu o nominale 20 EUR. Ważniejsze będzie jednak jego jutrzejsze wystąpienie – w Parlamencie Europejskim.

• Dyskusja nad greckimi propozycjami: Ubiegłej nocy, Grecja przedstawiła swoim pożyczkodawcom listę propozycji związanych z pakietem reform. Eurogrupa ministrów finansów przedyskutuje dziś te propozycje i postanowi czy są one wystarczające. Jeśli lista otrzyma zielone światło, to zostanie następnie przekazana europejskim parlamentom do akceptacji. Pakiet musi zostać także przyjęty przez parlament Grecji, co może okazać się trudne do wykonania.

• Zaplanowane na dziś publikacje danych: W Niemczech, analitycy prognozują, że ostateczny odczyt danych o PKB w czwartym kwartale potwierdzi odczyt wstępny. Według prognoz, gospodarka Niemiec wzrosła w czwartym kwartale w tempie 0,7% kwartał do kwartału – byłyby to kolejne pozytywne dane z tego kraju. W strefie euro, analitycy spodziewają się, że ostateczny odczyt danych o inflacji CPI w styczniu będzie taki sam jak odczyt wstępny.

• W USA, analitycy spodziewają się, że indeks cen domów S & P/Case-Shiller w grudniu wskaże na niższy wzrost wobec listopada. Rynek pozna także indeks Richmond Fed dla sektora przemysłu, indeks Conference Board oraz wstępny odczyt indeksu PMI Markit dla sektora usług – wszystkie indeksy dotyczącą lutego. Analitycy oczekują, że będą one pozytywne, co wsparłoby USD.

Kurs EUR/USD nieco niżej przed wystąpieniem Yellen

graph

W poniedziałek, kurs EUR/USD spadł, ale zniżka zatrzymała się na kluczowym poziomie wsparcia 1,1260 (S1). Para pozostaje między tym poziomem wsparcia z barierą oporu 1,1540 (R2), dlatego też, utrzymałbym swoje wyczekujące nastawienie w krótkim okresie. Na dziś zaplanowane jest wystąpienie Prezes Fed Janet Yellen w Senacie. W reakcji na solidne dane z rynku pracy w USA w styczniu, może ona zabrzmieć bardziej jastrzębio niż wydźwięk sprawozdania banku z jego ostatniego posiedzenia. Jeśli tak się stanie, para może spaść poniżej kluczowego poziomu 1,1260 (S1). Taki spadek mógłby wywołać ponowny test 1,1100 (S2), czyli dołka z 26 stycznia. Na wykresie dziennym, w strukturze EUR/USD można zaobserwować niższe szczyty i dołki poniżej 50- i 200-okresowej średniej kroczącej – długookresowe perspektywy pozostają więc spadkowe. W marcu, Europejski Bank Centralny (EBC) rozpocznie swój program QE – zwiększy to presję na EUR i umocni jego spadkowy trend.

• Wsparcie: 1,1260 (S1), 1,1100 (S2), 1,1025 (S3)

• Opór: 1,1450 (R1), 1,1540 (R2), 1,1650 (R3)

 

24.02.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Plus500