Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Zanim o Australii należy zauważyć, że kontrakty na rynkową stopę procentową dla euro wciąż nurkują. Mowa tu, podobnie jak we wtorek, o kontraktach FRA przedstawiających oczekiwania inwestorów odnośnie wysokości oprocentowania 3-miesięcznego LIBORu dla EUR za 3, 6, 9 i 12 miesięcy.

Oznacza to, że rynek już dość zdecydowanie wycenia działania Europejskiego Banku Centralnego, które mogą pojawić się po jego grudniowym posiedzeniu. Mowa tu o możliwej obniżce stóp procentowych lub o rozszerzeniu programu skupu aktywów (rozszerzeniu kwotowym lub czasowym).

Aktualnie 3-miesięczny LIBOR dla EUR wynosi -0,087%. Tymczasem rynek oczekuje, że za 3 miesiące będzie on już na poziomie -0,174%, a za 6 miesięcy osiągnie poziom -0,205%. Są to najniższe wartości w historii.

W efekcie powiększa się dysproporcja pomiędzy oczekiwaniami odnośnie polityki monetarnej w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek wciąż zakłada, że pierwsza podwyżka od lat będzie mieć miejsce w grudniu. Zatem ostatni miesiąc tego roku zapowiada się bardzo ciekawie. Z jednej strony rynek dyskontuje w 70% podwyżki stóp w USA (na podstawie fed funds futures), a z drugiej strony kontrakty FRA dla EUR pokazują na pewne dyskonto działań EBC.

Dziś euro traci względem dolara -0,3%, a kurs schodzi do poziomu 1,0714. I tak też podczas czwartkowej sesji euro traci do prawie wszystkich walut z grona G10, a najwięcej względem dolara australijskiego, który zyskuje +1,26% względem EUR. Z kolei dolar amerykański względem swojego australijskiego odpowiednika traci -0,97%.

Wszystko to za sprawią bardzo dobrych danych z australijskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia w październiku wyniosła jedynie 5,9%, co jest najniższą wartością od kwietnia 2014 roku. Dzięki temu podniosła się krzywa dla przyszłej ścieżki stóp procentowych i obecnie rynek nie wycenia na przestrzeni pół roku ani jednej obniżki. Jest to znacząca zmiana. Jednakże zagrożeniem dla tamtejszej gospodarki pozostają spowalniające Chiny.

Chcesz uzyskać dostęp do większej ilości codziennych analiz i komentarzy rynkowych oraz szkoleń?
Zarejestruj się za darmo w Pokoju Inwestora HFT Brokers -> Rejestracja

12.11.2015
Autor: Daniel Kostecki, HFT Brokers.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Odbierz bonus 50%!