Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

W poniedziałek rano, podczas sesji europejskiej, dolar słabł wobec większości walut G10. USD zyskiwał na wartości tylko wobec CHF oraz NOK (w takiej kolejności) a pozostawał bez zmian wobec JPY i CAD.

Euro umacniało się mimo że ostateczny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłu strefy euro wskazał na lekki spadek wobec odczytu wstępnego. Indeks pozostał jednak powyżej poziomu 50 punktów, rozgraniczającego wzrost od regresu sektora. Z kolei, z ostatecznego odczytu dla Niemiec wynika, że indeks PMI nieco wzrósł – jest to kolejna pozytywna dana opublikowana w ostatnim czasie w tym kraju. Ostateczny odczyt dla indeksu PMI Francji został zaś zrewidowany w dół wobec odczytu wstępnego – indeks pozostał poniżej poziomu 50 punktów 10 miesiąc z rzędu. Rynek poznał także wstępne dane o inflacji CPI w strefie euro w lutym – ceny spadły o 0,3% rok do roku wobec spadku o 0,6% rok do roku w styczniu. Analitycy prognozowali deflację na poziomie 0,4 procent rok do roku. W reakcji na te wszystkie dane, kurs EUR/USD wzrósł i ponownie znalazł się powyżej dołka z czwartku wynoszącego 1,1180. Możemy mieć teraz do czynienia z kontynuacją zwyżki – być może w kierunku bariery oporu 1,1260.

Funt brytyjski zyskiwał na wartości w reakcji na dane, według których indeks PMI dla sektora przemysłu UK w lutym wzrósł silniej od prognoz – do 54,1 punktu z 53,1 punktu w styczniu. Dane sygnalizują, że brytyjski sektor przemysłu odbił się na początku 2015 – jest to pozytywne dla GBP. Obecnie, analitycy spodziewają się, że zaplanowane na środę dane o indeksie PMI dla brytyjskiego sektora usług wskażą, że kondycja gospodarki na Wyspach stopniowo się poprawia – może to wywindować kurs GBP/USD powyżej bariery oporu 1,5450.

AUD/USD

graph

AUD może znaleźć się pod rosnącą presją z powodu nasilenia się obaw o kondycję gospodarki Chin – najważniejszego partnera handlowego Australii. Na wtorek zaplanowane jest posiedzenie Reserve Bank of Australia – analitycy spodziewają się ponownego cięcia stóp procentowych o 25 punktów bazowych, do 2%, przede wszystkim z powodu rozczarowujących danych dotyczących indywidualnych wydatków kapitałowych w czwartym kwartale. Naszym zdaniem, kolejne cięcie ze strony RBA dalej osłabiłoby AUD.

W poniedziałek rano, podczas sesji europejskiej, kurs AUD/USD lekko rósł po znalezieniu wsparcia tuż powyżej 0,7750 (S1). Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że na zaplanowanym na jutro posiedzeniu, RBA najprawdopodobniej obetnie stopy procentowe, spodziewam się, że odbicie AUD/USD będzie krótkotrwałe i ograniczone przez barierę 0,7840 (R1). Taka decyzja ze strony banku mogłaby zachęcić niedźwiedzie do przebicia się poniżej 0,7750 (S1), co z kolei mogłoby wywołać dalsze zniżki w kierunku 0,7640 (S2), czyli dołka z 3 i 12 lutego. Na wykresie dziennym, perspektywy długoterminowe pozostają spadkowe. Dlatego też, traktowałbym odbicie od 0,7640 (S2) jako korektę. Nadal uważam, że w niedalekiej przyszłości, kurs AUD/USD może testować poziom 0,7500 (S3).

• Wsparcie: 0,7750 (S1), 0,7640 (S2), 0,7500 (S3).

• Opór: 0,7840 (R1), 0,7900 (R2), 0,8000 (R3).

 

02.03.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros I Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Plus500