Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

30.10.2013

Prawdopodobnie FOMC nie podejmie decyzji .

W ciągu nocy dolar nadal zyskiwał na wartości umacniając się wobec większości walut G10.  USD wzrósł najbardziej w stosunku do JPY i CHF, podczas gdy złoto było największym przegranym, wskazując na to, że zapotrzebowanie na „bezpieczne przystanie” maleje. Po raz kolejny rynek zignorował słabe dane z USA. Pomimo, że zgodnie z prognozami sprzedaż detaliczna wzrosła (były to jednak dane za wrzesień) wskaźnik zaufania konsumentów za październik spadł bardziej niż oczekiwano, wskaźnik oczekiwań „runął”, a indeks „prac, które trudno dostać” poprawił się. Jednak notowania akcji wzrosły 13 dzień z 15 (niski wolumen – z powodu braku sprzedających). Przepływy na rynku funduszy kapitałowych w październiku osiągnęły piąty najwyższy w historii poziom. Można na tej podstawie jedynie stwierdzić, że inwestorzy spodziewają się kontynuacji luźnej polityki pieniężnej Fed-u po dzisiejszym spotkaniu FOMC. Chociaż jest to dla mnie tajemnicą dlaczego jest to pozytywne dla notowań dolara.

Myślę, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem dzisiejszego spotkania będzie to, że Fed zdecyduje się przyjąć postawę w stylu „poczekamy, zobaczymy”. Komisja jasno się wyraziła, że ​​chce rozpocząć ograniczanie miesięcznych zakupów obligacji, tak szybko, jak tylko sytuacja gospodarcza na to pozwoli. Na wrześniowym posiedzeniu, kiedy zdecydowano o opóźnieniu zawężania tylko dwóch z 17 uczestników powiedziało, że zawężanie QE powinno rozpocząć się najpóźniej w grudniu. Od tego czasu, wiadomości gospodarcze były niejednoznaczne. W szczególności  rozczarowujące były dane o zatrudnieniu – liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych średnio plasuje się poniżej 150 tys. miesięcznie, chociaż stopa bezrobocia stopniowo spada. Z drugiej strony, „niepewności fiskalne”, które skłoniły FOMC do opóźnienia redukcji skupu aktywów minęły (przynajmniej na razie) i warunki finansowe, które w szczególności stanowiły powody do obaw, znacznie poprawiły się (oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych wynosi obecnie 4,13% wobec 4,57% przed wrześniowym spotkaniem). Tak więc, chociaż prawdopodobieństwo wprowadzenia ograniczania w ramach tego spotkania jest niskie, to nie wykluczone, że FOMC zdecyduje na niewielką redukcję, powiedzmy 5 mld $ miesięcznie. To oczywiście będzie możliwe do grudnia – jeśli dane ulegną poprawie. Z drugiej strony, jeśli Komisja skupi się na fakcie pogorszenia sytuacji na rynku pracy, spadku zaufania i zamówień na dobra trwałego użytku oraz sprzedaży domów, może nawet dojść do zwiększenia zakupów obligacji! Biorąc pod uwagę te sprzeczności, moim zdaniem najprawdopodobniej FOMC zdecyduje, że z powodu braku wystarczających informacji, nie dojdzie do zmiany polityki ze względu na opóźnienia w publikacji danych i Komisja przyjmie postawę „poczekamy, zobaczymy”.

Pojawia się pytanie, kiedy będą oni mogli rozpocząć zawężanie? O tym zadecydują dane makro. Obecnie rynek zakłada, że proces rozpocznie się w marcu, ale może jednocześnie dobrze rozpocząć się już w grudniu, jeśli pozwolą na to dane. W ciągu najbliższych miesięcy rynek najprawdopodobniej skupi się na danych.

Europejską sesję rozpoczyna dziś publikacja niemieckiej stopy bezrobocia za październik, która ma pozostać na niezmienionym poziomie 6,9%. Finalny odczyt zaufania konsumentów w strefie euro za październik wg prognoz pozostanie na poziomie -14,5. Później w ciągu dnia ujawnione zostaną wstępne dane CPI dla Niemiec za październik; krajowy odczyt CPI ma pozostać bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca (czyli tak samo jak we wrześniu). Spowoduje to spadek rocznego odczytu do +1,5% z +1,6%. Co do wskaźników z USA, zmiana zatrudnienia według raportu ADP w październiku ma spaść do 150 tys. z 166 tys. we wrześniu, co może być negatywne dla notowań USD – nawet w dniu posiedzenia FOMC. Zarówno oficjalna, jak i bazowa inflacja CPI za wrzesień osiągnie 0,2% w ujęciu miesięcznym, czyli wzrośnie w porównaniu z 0,1% m/m w lipcu. Jednak troską polityki nie jest ani inflacji, ani deflacja, więc dane te raczej nie wpłyną na zmiany rynkowe.

EUR/USD

 • EUR/USD kontynuował swój spadek przełamując poniżej  bariery w wysokości 1,3750 (wczorajszy opór), tak jak oczekiwaliśmy. We wczesnych godzinach europejskiej sesji kurs podąża w kierunku lutowych szczytów w okolicy 1,3706 (S1). Wybicie w dół spowoduje niedźwiedzią falę w kierunku górnego poziomu formacji trójkąta. Oba wskaźniki trendu poruszały się nadal w ramach swoich trendów spadkowych (oscylator MACD przeciął poniżej swojej linii zerowej) zwiększając możliwość kontynuacji pullback-u. Obecnie każdy ruch spadkowy postrzegam jako retracement z powodu „zawieszenia” krzyżowania średnich ruchomych. Na wykresie dziennym, nadal obserwujemy długoterminowy trend wzrostowy.
 • Wsparcie: 1,3706 (S1), 1,3644 (S2), 1,3568 (S3)
 • Opór: 1,3750 (R1), 1,3832 (R2), 1,3935 (R3)

EUR/JPY

 • Kurs pary EUR/JPY wzrósł w piątek po znalezieniu wsparcia na niebieskiej linii zwyżkowej i 50-okresowej średniej ruchomej. Obecnie para znajduje opór na poziomie 134,91 (R1). Jeżeli posiadacze pozycji długich okażą się wystarczająco silni, aby go pokonać, możemy zobaczyć ruch w kierunku nowych krótkoterminowych maksimów. Z drugiej strony, zdecydowany spadek poniżej niebieskiej linii wsparcia może być pierwszym sygnałem dalszego spadku. Niemniej jednak, w chwili obecnej mamy do czynienia ze zwyżką, ponieważ kurs nadal znajduje się powyżej obu średnich ruchomych i linii kanału wzrostowego.
 • Wsparcie: 133,86 (S1), 132,75 (S2), 132,16 (S3)
 • Opór: 134,91 (R1), 135,48 (R2), 136,72 (R3)

GBP/USD

 • Kurs pary GBP/USD znacznie spadł przełamując poniżej poziomu 1,6059 (wczorajsze wsparcie) i niebieskiej długoterminowej linii trendu. Obecnie para znajduje wsparcie na poziomie 200-okresowej średniej kroczącej. Spadek poniżej tego poziomu może doprowadzić parę do kluczowej bariery na 1,5890 (S1) – wybicie w dół od tej przeszkody będzie sygnalizować zakończenie odwróconej formacji double top (podwójny szczyt). Analiza krótkoterminowa potwierdza negatywny obraz dla notowań kabla ponieważ oba oscylatory podążają wzdłuż swoich spadkowych ścieżek, a MACD leży poniżej swojej linii spustowej w negatywnym terytorium.
 • Wsparcie: 1,5890 (S1), 1,5772 (S2), 1,5700 (S3)
 • Opór: 1,6059 (R1), 1,6162 (R2), 1,6260 (R3)

Złoto

 • Notowania złota nieznacznie spadły po znalezieniu oporu nieco poniżej poziomu 61,8% zniesienia Fibonacciego ubiegłego krótkoterminowego trendu spadkowego. Wraz z rozpoczęciem europejskiej sesji metal znajduje wsparcie na poziomie 1342 (S1), odbicie na tym poziomie może wywołać kolejny ruch w kierunku bariery w okolicy 1363 (R1). Kurs utrzymuje się powyżej obu średnich ruchomych, tworząc wyższe maksima i wyższe minima, jednak oba wskaźniki trendu są na stosunkowo neutralnych poziomach i nie dają nam zbyt wielu wskazówek co do kierunku kolejnych zmian. Na wykresie dziennym, notowania metalu są w trakcie tworzenia odwróconej formacji głowy i ramion (formacja nie jest jeszcze zakończona).
 • Wsparcie: 1342 (S1), 1320 (S2), 1305 (S3)
 • Opór: 1363 (R1), 1391 (R2), 1415 (R3)

Ropa naftowa

 • Notowania ropy WTI spadły podczas wczorajszej sesji. Podczas porannych godzin europejskiego handlu kurs zatrzymał się na poziomie wsparcia na 97,70 (S1). Odbicie w pobliżu tego poziomu wsparcia oznaczać będzie kontynuację fazy korekcyjnej, o której wspominaliśmy w poprzednich komentarzach. Jednak tak długo, jak fala znajduje się w zakresie kanału, nie mamy powodu do obaw. Po naruszeniu górnego ograniczenia kanału oraz kluczowego poziomu na 101,00 (R2) ponownie rozważymy naszą strategię. Jednak ogólny trend na WTI pozostaje spadkowy ponieważ kurs WTI oscyluje wewnątrz kanału spadkowego i poniżej obu średnich ruchomych.
 • Wsparcie: 97,70 (S1), 96,00 (S2), 93,61 (S3)
 • Opór: 99,32 (R1), 101,00 (R2), 102,92 (R3)

 

Autor: Marshall Gittler, IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Plus500