Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj
 • Mieszane notowania USD na otwarciu europejskiej sesji. Wraz z częściowym powrotem zaufania obserwujemy realizację zysków na „bezpiecznych przystaniach”: JPY i CHF (waluty były bardzo silne podczas wczorajszego handlu). Natomiast w ciągu nocy, AUD i NZD odnotowały zwyżkę. Waluty te skorzystały na stabilizacji na rynku i wzroście apetytu na ryzyko. Było to również widoczne na amerykańskich giełdach w ciągu dnia (choć ostatecznie rynek akcji USA zanotował zniżkę) i nastąpił wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.
 • Powracają pewne znane nam motywy. Wraz z walutami o wysokim współczynniku beta zyskał kurs GBP. Po dość zmiennym handlu w następstwie wypowiedzi gubernatora Banku Anglii Carney’a, w ostatni piątek, powraca motyw silnego funta. Podobnie, CAD był największym przegranym wśród walut G10 w ciągu nocy, chociaż minister finansów, Flaherty, zaprzeczył, że ​​rząd próbuje osłabić kurs kanadyjskiej waluty. Flaherty powiedział, że to rynek wyznacza kurs; jeśli to prawda, wygląda na to, że rynek obniża wartość waluty.
 • Większość walut rynków wschodzących znowu straciła na wartości podczas dzisiejszego handlu z widocznym wyjątkiem w postaci kursu MXN, który zyskał po publikacji odczytu nadwyżki handlowej za grudzień (odczyt dwukrotnie przekroczył szacunki rynkowe). To potwierdza fakt, że rynki krajów EM są w stanie same się finansować. Odbił się również kurs KRW.
 • Dziś w centrum uwagi będzie wieczorne posiedzenie tureckiego banku centralnego. Bank centralny zapowiedział, że na nadzwyczajnym posiedzeniu „podejmie niezbędne środki polityki w celu stabilizacji cen”. Rynek spekuluje, że możliwe jest wszystko, od znacznego podniesienia stóp (nawet o 3 punkty procentowe) po narzucanie kontroli kapitału. Wraz z jutrzejszym posiedzeniem Banku Rezerw Południowej Afryki (SARB), oba te spotkania mają potencjał, aby ustabilizować kryzys walut wschodzących i odwrócić część ostrych ruchów, które widzieliśmy na rynkach walutowych w ostatnim czasie. Z drugiej strony, nie można wykluczyć faktu, że posiedzenia mogą nas zawieść. Waluty surowcowe byłyby oczywistymi beneficjentami wśród G10, ale optymistyczni inwestorzy, którzy zakładają ożywienie na rynku EM, mogą również rozważyć zakup NOK. NOK jest walutą, która w ciągu ostatniego roku była najbardziej związana z TRY i ZAR. Korelacja pomiędzy TRY i walutami towarowymi nie różni się znacznie od związku między TRY i EUR, co oznacza, że ​​ożywienie na rynku TRY może także pozytywnie wpłynąć na notowania kursu EUR/USD podczas dzisiejszej sesji.
 • Co do wskaźników, europejską sesję rozpocznie publikacja wskaźnika zaufania konsumentów dla Francji za styczeń, który powinien pozostać na niezmienionym poziomie. Szwecja wyda z kolei swój indeks cen dóbr produkcyjnych (PPI), wskaźnik sprzedaży detalicznej i dane handlowe – wszystkie odczyty dotyczą grudnia. Szacuje się, że inflacja PPI w kraju wzrosła w tym samym tempie, co w listopadzie, podczas gdy wzrost sprzedaży detalicznej zwolnił. Odczyt z ostatniego miesiąca przekroczył szacunki i kurs SEK zareagował zdecydowanie wzrostem o około 120 pipsów, co oznacza, że spowolnienie może mieć negatywny wpływ na kurs SEK.
 • W Wielkiej Brytanii, wstępny odczyt PKB za IV kwartał wg prognoz wzrośnie o 0,7% w ujęciu kwartalnym, co oznacza spowolnienie z 0,8% w ujęciu kwartalnym w III kw. Niemniej jednak, w ujęciu rocznym odczyt wyniesie +2,8% z +1,9%. Funt zyskuje w świetle oczekiwań silnego wzrostu gospodarczego i można spodziewać się, że takie dane podtrzymają tempo ożywienia na rynku funta.
 • W USA, opublikowane zostaną zamówienia na dobra trwałe za grudzień. Zarówno oficjalny odczyt i dane z wyłączeniem sprzętu transportowego wzrosną, ale w wolniejszym tempie niż w listopadzie. Indeks cen domów S&P / Case-Shiller za listopad wg prognoz wzrośnie nieco szybciej niż w październiku. Indeks zaufania konsumentów Conference Board za styczeń ma nieznacznie spaść, podczas gdy wskaźnik produkcyjny Fed z Richmond pozostanie bez zmian. Zasadniczo, jeśli dane będą zgodne z prognozami, prawdopodobnie nie spowodują żadnych zmian na rynku, więc będziemy wypatrywać wszelkich odchyleń od prognoz.
 • Na wtorek przewidziano tylko jedno przemówienie. Gubernator Banku Anglii Mark Carney wygłosi przemówienie na spotkaniu w Szkocji. Jest mało prawdopodobne, aby powiedział coś innego niż w piątek w Davos, ale może wypowiedzieć się na temat reakcji rynku po piątkowym wystąpieniu.

EUR/USD

Wykres

 • Kurs EUR/USD po raz kolejny nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu oporu na 1,3700 (R1) w wyniku publikacji lepszych od oczekiwań niemieckich indeksów Ifo. Oba wskaźniki trendu przeniosły się na niższy pułap, podczas gdy MACD, choć w zwyżkowym terytorium, przeciął poniżej linii sygnalnej, co potwierdza słabość posiadaczy pozycji długich do pokonania bariery w wysokości 1,3700 (R1), przynajmniej na razie. Na wykresie dziennym, możemy zidentyfikować formację spadającej gwiazdy i wyraźny spadek poniżej 1,3650 (S1) może potwierdzić utworzenie tej formacji świecowej i możemy spodziewać się ruchu w kierunku obszaru wsparcia pomiędzy 1,3525 (S3) i 1,3570 (S2). Z drugiej strony, skuteczne przełamanie powyżej 1,3700 (R1) może otworzyć drogę do okolic 1,3810 (R2).
 • Wsparcie: 1,3650 (S1), 1,3570 (S2), 1,3525 (S3)
 • Opór: 1,3700 (R1), 1,3810 (R2), 1,3893 (R3).

EUR/JPY

Wykres

 • Notowania kursu EUR/JPY znajdują w fazie konsolidacji oscylując pomiędzy poziomem wsparcia na 139,67 (S1) i oporem w okolicy 140,88 (R1). Wyraźne wybicie w dół od przeszkody 139,67 (S1) może spowodować dalszą zniżkę i ruch w kierunku kolejnego poziomu wsparcia na 138,00 (S2). 50-okresowa średnia ruchoma przecięła poniżej 200-okresowej średniej kroczącej, a ponieważ ta druga znajduje się w obrębie fioletowego kanału spadkowego, w ujęciu krótkoterminowym perspektywa pozostaje spadkowa. RSI znalazł wsparcie w pobliżu poziomu 30, a oscylator MACD, choć w negatywnym obszarze, wydaje się być gotowy do przecięcia powyżej swojej linii spustowej, przed ponownym zwycięstwem byków możemy spodziewać się więc zwyżkowej fali korekcyjnej. Na wykresie dziennym i tygodniowym nadal obserwujemy długookresowy trend wzrostowy, więc każdy krótkookresowy spadek uważam za zniesienie głównej ścieżki wzrostowej.
 • Wsparcie: 139,67 (S1), 138,00 (S2), 137,10 (S3)
 • Opór: 140,88 (R1), 143,15 (R2), 145,00 (R3).

GBP/USD

Wykres

 • Podczas wczorajszej – poniedziałkowej sesji notowania GBP/USD wzrosły znajdując wsparcie w okolicy 1,6465 (S1). Para obecnie porusza się w kierunku oporu na 1,6640 (R1), którego naruszenie może otworzyć drogę w kierunku przeszkody na 1,6735 (R2). Oscylator MACD, już na terytorium zwyżkowym, wydaje się być gotowy do przecięcia powyżej swojej linii sygnalnej, potwierdzając niedawną pozytywną dynamikę. Dopóki kurs oscyluje powyżej obu średnich ruchomych i powyżej niebieskiej linii wsparcia, perspektywa dla pary pozostaje pozytywna.
 • Wsparcie: 1,6465 (S1), 1,6335 (S2), 1,6260 (S3)
 • Opór: 1,6640 (R1), 1,6735 (R2), 1,6885 (R3).

ZŁOTO

Wykres

 • Notowania złota spadły w poniedziałek i znowu oscylują poniżej poziomu oporu na 1268 (R1). Kurs metalu testuje teraz obszar w pobliżu linii długoterminowego trendu, 50-okresowej średniej ruchomej i poziomu wsparcia na 1257 (S1). Odbicie od tego obszaru potwierdzi oczekiwany pullback i skieruje kurs ponownie w okolice powyżej 1268 (R1).  Perspektywa dla metalu szlachetnego pozostaje pozytywna, ponieważ kurs osiąga wyższe maksima i wyższe minima i oscyluje powyżej obu średnich ruchomych. Tylko przełamanie poniżej poprzedniego minimum na poziomie 1235 (S2) może zmienić tą perspektywę.
 • Wsparcie: 1257 (S1), 1235 (S2), 1224 (S3)
 • Opór: 1268 (R1), 1290 (R2), 1315 (R3).

ROPA NAFTOWA

Wykres

 • Notowania ropy WTI kontynuowały swój spadek podczas wczorajszej sesji, ale zniżka została zahamowana przez niebieską linię wsparcia i obie średnie ruchome. Nadal istnieje prawdopodobieństwo osiągnięcia wyższego minimum i odbicie po przełamaniu poziomu oporu na 96.50 (R1) może doprowadzić kurs w okolice niedawnego maksimum na poziomie 97,85 (R2). Niemniej jednak, oba wskaźniki trendu skierowane są w dół, a MACD leży poniżej linii sygnalnej. Wyraźny spadek poniżej wsparcia na 95.00 (S1) może być pierwszą oznaką zakończenia ostatniej zwyżki. Pozostaję więc neutralny, aż zarówno kurs, jak i oscylatory potwierdzą ruch w tym samym kierunku.
 • Wsparcie: 95,00 (S1), 94,00 (S2), 93,30 (S3)
 • Opór: 96,50 (R1), 97,85 (R2), 98,90 (R3).

 

Autor: Marshall Gittler, IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Plus500