Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj
 • Dolar był na ogół niższy w nocy. USD zyskał wobec GBP, CHF i NOK, ale stracił w stosunku do pięciu innych walut z grupy G10 (JPY, CAD, SEK, AUD i NZD). Kurs EUR/USD w dużej mierze pozostał bez zmian. Osłabienie na rynku dolara wynikało z publikacji kiepskich wskaźników makro w USA: zarówno odczyty liczby podpisanych umów na sprzedaż domów, jak i indeksu produkcji Dallas były poniżej oczekiwań. Pewien spadek liczby podpisanych umów na sprzedaż domów był skutkiem „zamknięcia” rządu USA w październiku, więc prawdopodobnie dane przewidziane na 30 grudnia będą znacznie lepsze. Jednak zanim to nastąpi czeka nas publikacja wskaźnika sprzedaży istniejących domów za listopad (19 grudnia), a ponieważ wskaźnik liczby podpisanych umów na sprzedaż domów często wyprzedza wskaźnik sprzedaży istniejących domów o około miesiąc, indeks ten także może być rozczarowujący.
 • Cena ropy Brent wzrosła o około 2,1% ($ 2.26), podczas gdy ropa WTI zyskała 0,4% (0,38 dolarów) wobec kursu zanotowanego na otwarciu poniedziałkowej europejskiej sesji. Brent otworzyła wczorajszą sesję znaczną zniżką, z uwagi na fakt, że tymczasowe porozumienie z Iranem podniosło możliwość zwiększenia dostaw ropy z tego kraju. Jednak okazało się, że cena na otwarciu była najniższą tego dnia i kurs powoli odzyskuje straty. Wraz z ropą zyskały również notowania srebra i złota. Wpływ na rynek walut był jednak mieszany: NOK nadal traciła na wartości, podczas gdy CAD wzrósł na początku dzisiejszego handlu. Wydaje mi się, że odbicie cen ropy Brent może być przesadzone – kurs Brent dotarł do poziomów, które widziałem tylko kilka razy w ciągu ostatniego roku, podczas gdy spread Brent / WTI jest rekordowo wysoki. Spodziewam się spadku ceny Brent i jeszcze większego spadku notowań NOK. Kurs złota i srebra może również spaść dzisiaj (solidaryzując z ropą). Kurs ropy WTI wspomaga wydany w środę raportu Amerykańskiej Agencji Energetycznej na temat stanu zapasów ropy naftowej. Rynek prognozuje spadek zapasów o 300.000 baryłek, co oznacza pierwszy spadek od 10 tygodni. Ta skromna zmiana sugeruje znikomy entuzjazm na rynku ropy na tle wydanego wczoraj słabego wskaźnika produkcji. Dlatego też ucierpieć może kurs CAD – ropa jest największym towarem eksportowym Kanady.
 • Dzisiejszy dzień rozpocznie publikacja indeksu zaufania konsumentów we Włoszech za listopad, który wg prognoz nieznacznie wzrośnie do 97,5 z 97,3. W USA ujawnione zostaną dane mieszkaniowe, które mogą zniwelować negatywny wpływ wczorajszego słabego odczytu liczby podpisanych umów na sprzedaż domów i pozytywnie wpłynąć na kurs USD. Ukażą się także dane dot. pozwoleń na budowę zarówno za wrzesień, jak i październik. Oczekuje się, że pozwolenia wyniosą 930 tys. w październiku wobec 926 tys. w sierpniu (brak danych za wrzesień). Oczekuje się, że ceny domów pokażą stały wzrost: oczekuje się, że indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller wzrośnie o 0,9% m/m we wrześniu, czyli tak samo jak w sierpniu, podczas gdy indeks cen FHFA za wrzesień wg prognoz wzrośnie o 0,4 % m/m, co oznacza przyspieszenie wobec +0,3% w ujęciu miesięcznym w poprzednim miesiącu. Indeks S&P/Case-Shiller obejmuje ceny domów o wyższych cenach, które odzyskują wartość szybciej niż tańsze domy. Wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board w listopadzie ma wzrosnąć do 72,5 z 71,2 i wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed za listopad ma wzrosnąć do 4 z 1 (oba odczyty będą pozytywne dla notowań USD).
 • W dniu dzisiejszym wypowiedzą się dwaj członkowie Banku Anglii i dwaj członkowie EBC: Gubernator Banku Anglii, Mark Carney, wypowie się przed Komisją Skarbu w sprawie raportu inflacyjnego banku centralnego i jego prognoz gospodarczych, natomiast reprezentant Banku Anglii, Bulley, przemówi na konferencji w Londynie. Gołębie nastawienie Carney’a mogłyby wywołać presję na kurs GBP. Członek EBC, Mersch, wyda przemówienie na temat stabilności monetarnej i finansowej, a Asmussen (EBC) wygłosi gościnne przemówienie na kolacji w Berlinie. Mersch powiedział ostatnio, że EBC dysponuje narzędziami „które mogą zalać gospodarkę płynnością”, jeśli to konieczne, podczas gdy Asmussen powiedział, że nie wyklucza wprowadzenia negatywnej stopy depozytowej. Ich dzisiejsze komentarze mogą więc być negatywne dla euro.

EUR/USD

 • Kurs EUR/USD nieco spadł, ale odbił się po znalezieniu wsparcia na 1,3500 (S1). Obecnie para oscyluje pomiędzy tym poziomem wsparcia i oporem na 1,3578 (R1). Czyli poniżej linii wsparcia zaznaczonej na kolor jasnoniebieski, ale ponieważ kurs nie zdołał pokonać poprzedniego poziomu, chwilowo pozostaję neutralny – do czasu naruszenia jednej z wyżej wymienionych barier. Wczoraj para utworzyła niedźwiedzią formację świecową harami, co sugeruje, że po raz kolejny możemy zobaczyć spadek kursu do okolic 1,3500 (S1).
 • Wsparcie: 1,3500 (S1), 1,3414 (S2), 1,3321 (S3)
 • Opór: 1,3578 (R1), 1,3662 (R2), 1,3782 (R3).

USD/JPY

 • Obserwowaliśmy zniżkę na parze USD/JPY, jednak spadek ten został zahamowany na poziomie wsparcia na 101.36 (S1) i górnej granicy fioletowego kanału wzrostowego. Wybicie w dół od tego poziomu sprawi, że kurs ponownie znajdzie się w obrębie kanału. Jednak każdy spadek uważam jako pullback, który może zapewnić ponowne możliwości kupna. Krótkoterminowa tendencja pozostaje wzrostowa, ponieważ kurs osiąga wyższe maksima i minima, a 50-okresowa średnia ruchoma znajduje się powyżej 200-okresowej średniej kroczącej, potwierdzając zwyżkę. Na wykresie dziennym, kurs oscyluje powyżej górnej granicy symetrycznej formacji trójkąta, co wskazuje na dalszą zwyżkę.
 • Wsparcie: 101,36 (S1), 100,43 (S2), 99,55 (S3)
 • Opór: 101,90 (R1), 102,40 (R2), 103,60 (R3).

GBP/USD

 • Kurs pary GBP/USD spadł podczas wczorajszej sesji i osiągnął dolną granicę krótkoterminowego kanału wzrostowego, który zbiega się z barierą wsparcia na 1,6147 (S1). Tylko wyraźne naruszenie tego poziomu byłoby powodem do dalszego spadku. Z krótkoterminową tendencją wzrostową będziemy mieć do czynienia tak długo, jak utrzymają się poprzednie minima i kurs pozostanie w obrębie kanału. 50-okresowa średnia ruchoma pozostaje powyżej 200-okresowej średniej kroczącej, potwierdzając utworzenie się nowego krótkookresowego trendu wzrostowego na parze.
 • Wsparcie: 1,6147 (S1), 1,6052 (S2), 1,6000 (S3)
 • Opór: 1,6260 (R1), 1,6375 (R2), 1,6442 (R3).

ZŁOTO

 • Notowania złota odbiły się od bariery wsparcia na 1227 (S1), a następnie znacznie wzrosły. Na otwarciu europejskiego handlu kurs testuje górną granicę kanału spadkowego. W ujęciu krótkookresowym, nadal mamy do czynienia z trendem spadkowym, ponieważ kurs metalu szlachetnego pozostaje w kanale, osiągając niższe maksima i niższe minima. Na wykresie dziennym kurs oscyluje nieco powyżej linii szyi ewentualnej formacji głowy i ramion, przy czym wybicie w dół miałoby większe niedźwiedzie konsekwencje.
 • Wsparcie: 1227 (S1), 1211 (S2), 1177 (S3)
 • Opór: 1251 (R1), 1269 (R2), 1290 (R3).

ROPA NAFTOWA

 • Kurs ropy WTI wzrósł po znalezieniu, po raz n-ty, wsparcia w okolicy bariery 93,14 (S1). Cena oscyluje pomiędzy tą barierą i oporem na 95,36 (R1), od 5 listopada. Oba oscylatory znajdują się w pobliżu swoich neutralnych poziomów, nie dając nam podstaw do przewidzenia przyszłych ruchów na ropie. Na wykresie dziennym, w dniu wczorajszym można było zidentyfikować formację świecową doji, która wskazuje na niezdecydowanie między inwestorami odnośnie dalszego kierunku ruchu kursu WTI.
 • Wsparcie: 93,14 (S1), 91,22 (S2), 89,32 (S3)
 • Opór: 95,36 (R1), 98,81 (R2), 101,00 (R3).

 

Autor: Marshall Gittler, IronFX

 • Kurs ropy WTI wzrósł po znalezieniu, po raz n-ty, wsparcia w okolicy bariery 93,14 (S1). Cena oscyluje pomiędzy tą barierą i oporem na 95,36 (R1), od 5 listopada. Oba oscylatory znajdują się w pobliżu swoich neutralnych poziomów, nie dając nam podstaw do przewidzenia przyszłych ruchów na ropie. Na wykresie dziennym, w dniu wczorajszym można było zidentyfikować formację świecową doji, która wskazuje na niezdecydowanie między inwestorami odnośnie dalszego kierunku ruchu kursu WTI.
 • Wsparcie: 93,14 (S1), 91,22 (S2), 89,32 (S3)
 • Opór: 95,36 (R1), 98,81 (R2), 101,00 (R3).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Plus500