Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Kolejny już raz w ostatnim czasie członek Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych wskazuje na to, że podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce już we wrześniu, chociaż na rynku nikt się tego nie spodziewa, pomimo prognoz części ekonomistów wskazujących na taką możliwość.

W zeszłym tygodniu James Bullard, znany z częstych wypowiedzi w mediach, powiedział że FED znajduje się na dobrej drodze, aby podnieść stopy procentowe właśnie we wrześniu. Ponadto stwierdził, że słabe dane wskazujące na brak wzrostu płac nie były zaskoczeniem i FED dokładnie spodziewał się takiego scenariusza. Dzisiaj inny z członków – Dennis Lockhart, który jest szefem FED w Atlancie powiedział, że podwyżka w przyszłym miesiącu jest jak najbardziej uzasadniona. Na tę informację dolar zyskuje w ostatnich minutach.

Komentarz dzienny - Przedstawiciele FED wskazują na wrzesień

Rysunek 1. Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii

Jutro pierwsze ważne dane otrzymamy już w nocy, kiedy to poznamy wysokość stopy bezrobocia w Nowej Zelandii. Jest to bardzo ważna informacja biorąc pod uwagę ostatnie ruchy Banku Rezerwy Nowej Zelandii, który obniżał stopy procentowe. W tym momencie prognozy dla Nowej Zelandii nie są szczególnie optymistyczne a spadające z miesiąca na miesiąc ceny produktów nabiałowych ciągnął gospodarkę w dół. Na ten moment mocno osłabiający się nowozelandzki dolar amortyzuje część tych negatywnych aspektów, lecz dalsza deprecjacja jest niezbędna jeżeli kolejne cięcia miałyby się w tym roku nie pojawić.

Komentarz dzienny - Przedstawiciele FED wskazują na wrzesień

Rysunek 2. Rynek pracy w USA

W związku z początkiem kolejnego miesiąca, w środę poznamy raport instytutu ADP o amerykańskim rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że raport pokaże 218 tysięcy nowych miejsc pracy powstałych w lipcu. Będzie to w tym miesiącu niesłychanie ważne ze względu na piątkowe payrollsy, które zostaną opublikowane jeszcze dwa razy przed wrześniową decyzją w sprawie stóp procentowych. FED w ostatnim komunikacie jasno dał do zrozumienia, że podwyższy stopy procentowe wtedy, gdy wzrost rynku pracy dalej będzie solidny a inflacja będzie zmierzać w okolicę celu. W związku ze zbliżaniem się potencjalnego terminu takiej podwyżki, wszystkie dane z amerykańskiej gospodarki zyskują obecnie na znaczeniu.

Chcesz uzyskać dostęp do większej ilości codziennych analiz i komentarzy rynkowych oraz szkoleń?
Zarejestruj się za darmo w Pokoju Inwestora HFT Brokers -> Rejestracja

04.08.2015
Autor: Szymon Nowak, HFT Brokers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Plus500