Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Początek tygodnia upłynął pod znakiem wyprzedaży na największych parkietach giełdowych świata. Cały proces miał swój początek w trakcie sesji azjatyckiej, podczas której indeks Shanghai Composite stracił prawie 8,5% i był to największy jednodniowy spadek od 2007 roku. Wygląda więc na to, że kolejne działania podejmowane przez chiński rząd, chociażby w postaci ograniczania krótkiej sprzedaży czy zawieszenia handlu wybranymi spółkami, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a obserwowane spadki zaczynają posiadać znamiona paniki.

Poranne informacje z chińskiej giełdy zdecydowanie pogorszyły nastroje inwestorów na europejskich parkietach. Od rozpoczęcia sesji w Europie jesteśmy świadkami znacznych spadków, które na największych indeksach przekroczyły już poziom 2%. Niemiecki DAX traci obecnie około 2%, a francuski CAC40 odnotowuję stratę w wysokości 2,4%, podobnie jak włoski FTSE MIB. Na tle większych giełd dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie może zostać zaliczona do udanych, gdyż WIG20 zyskał skromne 0,06%. Tradycyjnie już największe straty obserwowane są na akacjach spółek z sektora bankowego, które znajdują się pod presją przedwyborczych obietnic polityków, dotyczących wprowadzenia podatku od działalności bankowej oraz przewalutowania kredytów frankowych, co oznacza straty dla banków liczone w miliardach złotych. Spółką, która uchroniła indeks blue chipów przed wyprzedażą, był KGHM, zyskujący ponad 7%. Kurs akcji tej spółki, który w zeszłym tygodniu podczas jednej sesji stracił prawie 8,5% w wyniku pogarszającej się sytuacji i wyprzedaży na rynku surowców, ze szczególnym uwzględnieniem miedzi oraz srebra, dzisiaj znajduje się na drugim biegunie notowań, a obserwowane wzrosty są spowodowane najnowszymi informacjami, a raczej obietnicami ze strony polityków partii PiS.

Mariusz Błaszczak, szef klubu Prawo i Sprawiedliwość zapowiedział, że we wtorek przedstawiciele partii złożą w sejmie projekt ustawy likwidującej podatek od wydobycia m.in. miedzi oraz srebra. Te informacje wystarczyły, aby inwestorzy zaczęli masowo nabywać akcję spółki KGHM, które są aktualnie drugimi najsilniej rosnącymi papierami na całym szerokim rynku.

Na rynku walutowym od rana jesteśmy świadkami odwrotu od dolara. Amerykańska waluta ulega znacznej wyprzedaży na szerokim rynku i w związku z tym jest najsłabiej zachowującą się walutą w koszyku G10. Nie pomogły dobre dane dotyczące zamówień na dobra trwałe w amerykańskiej gospodarce, które zostały opublikowane o godzinie 14:30. Dynamika zamówień (z wyłączeniem środków transportu) w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,8%, przy konsensusie ekonomistów na poziomie 0,5%, a mimo tego i tak dolar osłabił się po tych danych. W dniu dzisiejszym warto wyróżnić polskiego złotego, który zdecydowanie umacnia się względem głównych walut. Za jednego dolara zapłacimy obecnie 3,72 zł, za jednego funta 5,79 zł, natomiast jedno euro jest obecnie wyceniane na 4,12 zł.

Na rynku długu zauważalny jest transfer kapitału w stronę najbezpieczniejszych obligacji, do których zaliczane są m.in. 10 letnie obligacje niemieckie, czy 10 letnie obligacje francuskie. Z kolei największy wzrost rentowności jest obserwowany na obligacjach rządu tureckiego, który w trakcie minionego weekendu rozpoczął akcję militarną przeciwko bojownikom państwa islamskiego oraz członkom uznawanej za organizację terrorystyczną, Partii Pracujących Kurdystanu. Rentowność 10 letnich obligacji tureckich wynosi obecnie około 9,76%.

Chcesz uzyskać dostęp do większej ilości codziennych analiz i komentarzy rynkowych oraz szkoleń?
Zarejestruj się za darmo w Pokoju Inwestora HFT Brokers -> Rejestracja

27.07.2015
Autor: Robert Pietrzak, HFT Brokers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama