Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

W ostatnim czasie, przedstawiciele Rezerwy Federalnej (Fed) dosyć często wypowiadali się na temat dolara i jego perspektyw. Moim zdaniem, rynek źle interpretuje te wypowiedzi, ponieważ szuka powodów do realizacji zysków. Weźmy jako przykład wczorajszą wypowiedź Prezes oddziału Fed w Cleveland Loretty Mester. Jej poglądy na temat dolara były podobne do tych, które usłyszeliśmy w piątek ze strony Prezesa oddziału Fed w Chicago Evansa oraz Atlancie Lockharta. Mester stwierdziła, że poziom kursu dolara jest jednym z czynników, który Fed bierze pod uwagę w prowadzeniu polityki pieniężnej, a mocny USD wpływa na eksport. Rynek skoncentrował się na tej wypowiedzi, zapominając i innej części wystąpienia Mester. Powiedziała ona bowiem także, iż: podwyżka stóp przez Fed w tym roku byłaby uzasadniona i że może dojść do takiego kroku w czerwcu. Prezes oddziału Fed w San Francisco Williams, który posiada prawo głosu w FOMC, powiedział zaś, że “do połowy roku, będzie czas na dyskusję o rozpoczęciu podnoszenia stóp,” a mocny dolar nie jest żadną przeszkodą.

Jeśli nie wierzycie mu, to można zacytować innych przedstawicieli Fed. Wiceprezes banku Stanley Fischer powiedział, że podniesienie stóp “będzie prawdopodobnie uzasadnione przed końcem tego roku,” a dokładna data takiego ruchu będzie zależeć od napływających danych (tak jak ostatnio bank mocno stwierdził w swoim komunikacie). Fisher nie odniósł się bezpośrednio do kursu dolara, ale powiedział, że jego zdaniem, inne kraje nie manipulują kursami walut – innymi słowy, stwierdził on, że nie ma problemu z tym, że łagodna polityka pieniężna innych krajów spowodowała umocnienie dolara. Moim zdaniem, te wszystkie wypowiedzi sugerują, że dolar może osłabić eksport, ale jest to już wliczone w zrewidowane w dół prognozy gospodarcze. Dlatego też, nie powstrzyma to Fed przed podniesieniem stóp. W większości wypowiedzi przedstawicieli Fed można usłyszeć, że bank może podnieść stopy procentowe w okolicach połowy roku. Moim zdaniem, rynek przesadza z oceną negatywnego wpływu mocniejszego dolara i wyciąga złe wnioski z sygnałów płynących z Fed dotyczących polityki pieniężnej. Spodziewam się, że wkrótce inwestorzy zmienią swoje nastawienie, co wznowi trend wzrostowy kursu dolara.

Merkel zaprasza na herbatę i wyraża współczucie ale nie oferuje pieniędzy Premier Grecji Tsipras spotkał się w Kanclerz Niemiec Merkel. Spotkanie było pełne uśmiechów lecz konkretów nadal brak. Pozycja finansowa Grecji nie zmieniła się. Merkel powiedziała, że Grecja musi rozmawiać z przedstawicielami Trojki, nie z nią. “Reformy musza być przedyskutowane z tymi instytucjami, nie z Niemcami,” stwierdziła. Grecki rząd zapowiedział z kolei, że może przedstawić listę reform do końca tego tygodnia. Niemiecka gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung podała, że 8 kwietnia, rządowi w Atenach skończą się finanse. Jest to zgodne z tym, co mówili przedstawiciele Grecji. W międzyczasie, grecka gospodarka upada; produkcja przemysłowa (indeks obrotów w przemyśle) spadła o 16,0% rok do roku w styczniu wobec zniżki o 7,7% rok do roku w grudniu. Grecja pozostaje największym zagrożeniem dla euro.

Dzisiejsze publikacje danych: wtorek to dzień PMI. Grafika przedstawia ogólny trend globalnych indeksów PMI – poziom indeksów jest przedstawiony na osi X, a zmiana w ostatnich 3 miesiącach na osi Y. Najlepszym miejscem na wykresie jest prawy górny róg, który wskazuje na przyspieszający wzrost sektora (PMI powyżej 50 i kontynuacja wzrostu). Lewy górny róg oznacza zaś PMI poniżej 50 (skurczenie się sektora) ale wyższy poziom niż 3 miesiące temu, więc poprawiającą się sytuację. Prawy dolny róg to PMI powyżej 50, ale ze spowalniającym wzrostem, a lewy dolny róg to PMI poniżej 50 i przyspieszające kurczenie się sektora – to najgorszy obszar na wykresie.

Tak jak zwykle, jako pierwsze, swoje indeksy PMI opublikowały Chiny i Japonia. Indeks HSBC/Markit PMI Chin silnie spadł i ponownie znalazł się poniżej 50 punktów. Oba indeksy PMI Chin znajdują się w lewym dolnym roku, wskazującym przyspieszające kurczenie się sektora. Wskaźniki te potwierdzają spowolnienie we wzroście gospodarczym Chin, który zasygnalizowały już styczniowe i lutowe dane makro. Walutą najbardziej narażoną na spowolnienie w Chinach jest AUD – dlatego też, spodziewam się, że AUDNZD wznowi ruch w stronę parytetu. Indeks PMI dla sektora przemysłu Japonii, który nie ma wielkiego wpływu na rynek, znajduje się nico powyżej poziomu 50 punktów.

Na dziś zaplanowano wstępne publikacje indeksów PMI dla sektora przemysłu i usług dla kilku krajów strefy euro i całego bloku. Należy wspomnieć, że strefa euro znajduje się w pozytywnym, prawym górnym rogu. Także i tym razem, można spodziewać się poprawy obu indeksów PMI dla bloku. Jednak, nie wpłynie to istotnie na EUR, które obecnie jest silniej zależne od kształtu polityki pieniężnej i QE. Z kolei, według prognoz, wzrost indeksu PMI Markit dla sektora przemysłu USA spowolnił, ale indeks pozostał powyżej 50 punktów.

Szwecja radzi sobie bardzo dobrze. Znajduje się w prawym górnym rogu. To jeden z powodów, dla których zaskoczyła mnie obniżka stóp w tym kraju. Prawdopodobnie, bank centralny bardziej koncentruje się na deflacji niż poprawiających się warunkach gospodarczych. Należy jednak pamiętać, że głównym rynkiem eksportowym Szwecji jest strefa euro (odpowiada ona za 60 procent eksportu kraju). Z uwagi na program QE EBC oraz poprawiające się nastroje konsumentów w strefie euro, przed eksportem Szwecji pozytywne perspektywy. Dlatego też, jestem pozytywnie nastawiony do SEK, przynajmniej w wobec NOK.

Z drugiej strony, Australia i Kanada znajdują się w lewym dolnym rogu, w najgorszym obszarze. Te gospodarki muszą zmagać się ze spadającymi cenami surowców, przede wszystkim rudy żelaza i ropy naftowej. Spodziewam się, że waluty tych krajów będą słabnąć, ponieważ banki centralne będą dalej ciąć stopy, aby ustabilizować sytuację.

W UK, rynek pozna dane o inflacji CPI w lutym. Według prognoz, inflacja spowolni do 0,1% rok do roku i znajdzie się na granicy deflacji. W lutowym raporcie inflacyjnym, Bank of England przestrzegł, że CPI może wkrótce spaść poniżej zera. Co więcej, sprawozdanie z ostatniego posiedzenia BoE wskazało, że przedstawiciele banku są bardziej zaniepokojeni niskim wzrostem cen niż poprzednio oraz są zdania, że inflacja może pozostać poniżej celu przed dłuższy czas. Co więcej, oczekiwania inflacyjne także spadają, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Dalsze spowolnienie inflacji byłoby negatywne dla funta.

W USA, analitycy spodziewają się, że w lutym, kraj pozostał w deflacji rok do roku. Jednak, według prognoz, inflacja bazowa przyspieszyła, co może sugerować, że niskie ceny energii są głównym czynnikiem, który stoi za presją deflacyjną. Fed podał, że to tylko tymczasowy czynnik a jego prognozy są bardziej długofalowe. Trzeba jednak poczekać na to, jak długo presja deflacyjna się utrzyma, zwłaszcza jeśli ceny ropy będą nadal spadać.

Kurs EUR/USD nadal w górę

graph

W poniedziałek, kurs EUR/USD kontynuował wzrost i napotkał opór na poziomie 1,0970 (R1). Kurs nadal znajduje się powyżej linii krótkookresowego trendu spadkowego zapoczątkowanego od szczytu z 26 lutego oraz linii trendu wzrostowego zapoczątkowanego od dołka z 13 marca – dlatego też, uważam, że krótkoterminowe perspektywy pozostają umiarkowanie pozytywne. Mimo że możemy być świadkami chwilowej zniżki, to spodziewam się, że kolejna fala będzie wzrostowa i doprowadzi do testu bariery oporu 1,1045 (R2). Co do perspektyw długoterminowych, to struktura cen nadal wskazuje na trend spadkowy. W kursie EUR/USD można zaobserwować niższe szczyty i dołki poniżej 50- i 200-okresowej średniej kroczącej. Dlatego też, traktowałbym zwyżki w krótkim okresie jako korekty wzrostowe ogólnego trendu spadkowego.

• Wsparcie: 1,0885 (S1), 1,0765 (S2), 1,0700 (S3).

• Opór: 1,0970 (R1), 1,1045 (R2), 1,1160 (R3).

 

24.03.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama