Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Tak jak wspomniałem wcześniej, nadal spodziewam się, że FOMC usunie stwierdzenie „cierpliwość” dotyczące podwyżki stóp, ale nie dlatego, że Fed chce wkrótce podnieść stopy. Bank chce raczej mieć więcej elastyczności w podjęciu takiej decyzji. Usunięcie tego stwierdzenia pozwoli bankowi na podwyższenie stóp procentowych, jeśli dane makro będą uzasadniać taki ruch. Na razie, tak się jeszcze nie dzieje. Podczas gdy sytuacja na rynku pracy poprawia się, to wzrost cen jest powolny. Ostatnie spadki cen ropy naftowej mogą sygnalizować powrót deflacji – ostatnie oczekiwania inflacyjne zostały złagodzone. Prognoza oddziału Fed w Atlancie “GDPNow” – wskazuje, że w pierwszym kwartale, wzrost PKB wyniesie tylko 0,3% kwartał do kwartału SAAR – należy przy tym pamiętać, że wskaźnik ten może zostać znacznie osłabiony przez złe warunki atmosferyczne oraz strajki w amerykańskich portach. Pytaniem jest, jak mógłby wyglądać wzrost gospodarczy bez tych jednorazowych, negatywnych czynników. Oczekiwania wobec poziomu stóp Fed spadły o 17 punktów bazowych od ostatnich danych o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym USA. Jednak, wygląda na to, że Prezes Fed Yellen oraz inni przedstawiciele banku chcieliby, aby ich decyzja była podyktowana danymi, a nie tylko ich własnymi poglądami. Dlatego też, bank chce zrezygnować z tzw „forward guidance” – został on wprowadzony po to, aby przekonać rynki, że bank poważnie podchodzi do utrzymania stóp na niskim poziomie. Takie prognozy są obecnie dzielone przez cały rynek, więc jeśli bank nie usunie stwierdzenia, to USD może silnie stracić.

Czy w komunikacie znajdzie się wzmianka o dolarze? Na styczniowym posiedzeniu, dolar nie był głównym tematem komunikatu FOMC. Bank wspomniał tylko o “rozwoju sytuacji międzynarodowej,” co mogło dotyczyć zarówno dolara jak i wyborów w Grecji. Ze sprawozdania z tego posiedzenia wynika, że przedstawiciele banku byli zdania, iż mocny dolar mógłby “osłabiać eksport netto USA”. Kilku z nich podkreśliło, że „istnieje ryzyko dalszej aprecjacji dolara.” Jednak, należy zaznaczyć, że eksport USA odpowiada tylko za 13% PKB a eksport netto – tylko za 2,8%, co, moim zdaniem, nie powinno być kluczowym czynnikiem przy podjęciu decyzji w sprawie polityki pieniężnej przez Fed. Prawdą jest to, że wielkie koncerny wchodzące w skład S & P 500 silnie krytykują mocniejszego dolara, jednak nie jest to wielki problem dla zwykłych przedsiębiorców, takich jak właścicieli salonów fryzjerskich lub pizzerii. Niektórzy przedstawiciele banku podali także, że mocny dolar ograniczyłby w pewnym stopniu wpływ niższych realnych stóp procentowych. Mogłoby to doprowadzić do wolniejszego tempa podwyżek stóp, ale nie przekreśliłoby samej idei ich podnoszenia.

Yellen raczej nie skomentuje kursu dolara oraz „wojen walutowych” Dolar to problem Departamentu Skarbu, nie Fedu. Przedstawiciele banku bardzo rzadko wypowiadają się na temat amerykańskiej waluty. Jeżeli Yellen zostanie zapytana o „wojny walutowe”, to zapewne odpowie, że słabsze waluty są po prostu efektem ubocznym polityki pieniężnej banków centralnych, które chcą wesprzeć popyt wewnętrzny. Na razie, polityka banków wspiera wzrost globalnej gospodarki, co jest także pozytywne dla USA. Yellen nie będzie mogła powiedzieć nic innego, z uwagi na wielki program QE prowadzony przez Fed przez tak długi czas.

Możliwe zwiększone wahania Zazwyczaj, dni z posiedzeniem Fed odznaczają się większymi wahaniami na rynku walutowym. A największe wahania maja miejsce w przypadku dni z decyzją Fed oraz konferencją prasową. Należy się więc przygotować na istotne ruchy na rynku FX!

Silny ruch notowań złota We wtorek późnym popołudniem, podczas sesji europejskiej, notowania złota silnie spadały mimo słabszego dolara – zły znak dla cen tego metalu szlachetnego – gdy w pewnym momencie wystrzeliły w górę dzięki wielkiemu zleceniu kupna. Może być to związane z doniesieniami mediów na temat Prezydenta Eurogrupy Jeroena Dijsselbloema, który miał stwierdzić, że “kontrole kapitałowe mogłyby zapobiec wyjściu Grecji ze strefy euro.” Według doniesień, święta na Cyprze oraz kontrole kapitałowe mogłyby zostać użyte jako wzór postępowania, aby utrzymać dane państwo w strefie euro. Grecki rząd nie przyjął tych doniesień z otwartym rękami – rzecznik rządu powiedział, że jest to „scenariusz rodem z bajki” i skrytykował Dijsselbloema, że wyszedł poza swoje kompetencje. Trzeba zaznaczyć, że notowania złota szybko ograniczyły spadki, co może sugerować, że jego atrakcyjność jako bezpieczne aktywo zmniejsza się.

Kurs NZD silnie w dół z powodu spadku cen mleka W ciągu ostatnich 24 godzin, wśród walut G10, najsilniej wobec dolara słabł NZD. Było to wywołane faktem, że ceny mleka na wczorajszej aukcji spadły do 3136,10 USD z 3374,00 USD. Nadal, ceny mleka zachowują się lepiej niż ceny rudy żelaza – ceny mleka wzrosły o 20% od początku roku, podczas gdy eksportowe ceny rudy żelaza do Chin spadły o 9,1%. W nocy (czasu polskiego), rząd Australii obniżył swoją prognozę dotyczącą cen rudy żelaza (w stosunku do prognoz z grudnia) z powodu słabszego popytu w Chinach i zwiększonej produkcji. Oznacza to niższe od prognozowanych wpływy budżetowe, co z kolei przekłada się na bardziej zacieśnioną politykę fiskalną. Nadal preferuję NZD nad AUD. Może to być dobra okazja na zajęcie krótkiej pozycji w AUD/NZD.

Dzisiejsze publikacje danych Podczas sesji europejskiej rynek pozna dane o bilansie handlowym strefy euro w styczniu.

Środa to kluczowy dzień w UK. Rynek pozna dane o stopie bezrobocia w styczniu, a Bank of England opublikuje sprawozdanie z ostatniego posiedzenia. Według prognoz, stopa bezrobocia spadła, a wzrost tygodniowych wynagrodzeń przyspieszył, co w teorii powinno wesprzeć funta – jednak, waluta ta jest obecnie ściśle związana z czynnikami politycznymi oraz wypowiedziami przedstawicieli banku. Dlatego też, uwaga inwestorów będzie się koncentrować na sprawozdaniu. Nie spodziewam się, aby doszło do nowych zapowiedzi – raczej, będzie powtórka ostatnich wypowiedzi Prezesa BoE Marka Carneya, który stwierdził, że inflacja powinna powrócić do celu 2% w ciągu następnych dwóch lat, a mocniejszy funt jest zagrożeniem dla gospodarki. Sprawozdanie może także zasygnalizować, że kolejnym ruchem banku co do stóp byłoby ich podniesienie, ale jeśli bardzo niska inflacja utrzyma się, to niewykluczone są dalsze cięcia – poniżej obecnego, rekordowo niskiego poziomu. Osobno, rząd zapowie także budżet przed wyborami w maju. Wynik wyborów nie jest przesądzony, dlatego też mogą zostać wprowadzone nowe działania fiskalne i dotyczące wydatków, aby przekonać wyborców, że pięć lat oszczędności poprawiło perspektywy gospodarcze.

W czwartek rano, czasu nowozelandzkiego, rynek pozna dane o wzroście PKB w czwartym kwartale – analitycy spodziewają się spowolnienia wobec trzeciego kwartału. Może być to negatywne wobec NZD.

Na dziś zaplanowano wystąpienie Prezes Fed Janet Yellen’s (po decyzji FOMC o stopach), Prezesa EBC Mario Draghiego, Przedstawiciela Rady Prezesów Benoit’a Coeure oraz Wiceprezesa Bank of England do spraw stabilności finansowej Jona Cunliffe’a.

Kurs EUR/USD nieco wyżej w oczekiwaniu na decyzję FOMC

graph

We wtorek, kurs EUR/USD kontynuował zwyżkę, ale w końcu napotkał opór na poziomie 1,0650 (R1). Kurs znajduje się obecnie nieco poniżej tej bariery oraz linii krótkookresowego trendu spadkowego zapoczątkowanego od szczytu z 26 lutego. Istnieje prawdopodobieństwo, że niedźwiedzie przejmą kontrolę i obniżą kurs oraz doprowadzą do testu 1,0460 (S1), czyli dołka z 13 marca. Dziś, Fed kończy swoje dwudniowe posiedzenie. Rynek koncentruje się na tym, czy bank zrezygnuje ze stwierdzenia „cierpliwość” dotyczącego podniesienia stóp – jeśli tak by się stało, miałby on większą elastyczność w podjecie decyzji o podwyżce stóp – mogłoby do tego dojść już w czerwcu. Zrezygnowanie ze stwierdzenia mogłoby wywołać spadek kursu w kierunku 1,0360 (S2), czyli dołka z 8 stycznia 2003. Perspektywy długookresowe są także spadkowe – w strukturze kursu EUR/USD można zaobserwować niższe szczyty i dołki poniżej 50- i 200-okresowej średniej kroczącej.

• Wsparcie: 1,0460 (S1), 1,0360 (S2), 1,0185 (S3).

• Opór: 1,0650 (R1), 1,0800 (R2), 1,0900 (R3).

 

18.03.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama