Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj
 • Kurs dolara spadł wobec większości walut. Wskaźniki dla strefy euro nie wykazały żadnych nowych oznak słabości, natomiast wskaźniki z USA nie pokazały poprawy. Doniesienia prasowe sprawiły, że prawdopodobieństwo podjęcia działań przez EBC w tym tygodniu spadło i bardziej rozsądnym czasem na decyzję w sprawie stopy Refi wydaje się grudzień, z czym się zgadzam. W wyniku czego, oczekiwania odnośnie czwartkowego posiedzenia EBC nieco spadły, podobnie jak oczekiwania na wcześniejsze działania Fed-u. Wynikiem był spadek dolara i silniejsze euro.
 • Europejskie indeksy PMI pokazały niewielki wzrost, jednak odczyty nie uzasadniają natychmiastowych działań ze strony EBC. Najlepsze wyniki osiągnęły gospodarki zorientowane na eksport: Niemcy pozostały podporą dla EBC – finalny PMI dla przemysłu był powyżej oczekiwań, a Hiszpania miała najsilniejszy odczyt od marca 2011 roku. Włochy i Francja natomiast straciły nieco impet. Z drugiej strony, zamówienia w przemyśle w USA wykazały pewną słabość: zamówienia na dobra kapitałowe spadły bardziej niż przewidywały szacunki z września, nowe zamówienia na niemilitarne dobra trwałego użytku z wyłączeniem samolotów spadły o 1,3% m/m we wrześniu po wzroście o 1,0% w sierpniu. Na nieco łagodniejszy ton Rezerwy Federalnej wpłynęły rozczarowujące zamówienia na dobra trwałe. Gubernator Powell powiedział, że polityka „prawdopodobnie pozostanie wysoce akomodacyjna przez jakiś czas”, i że czas rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów jest „siłą rzeczy niepewny”, ponieważ zależy od kondycji gospodarki. Ja nadal oczekuję, że USD pozostanie na dobrej pozycji i ponownie odtworzy część swoich ostatnich nagłych zysków.
 • Chociaż USD stracił wobec większości walut, zyskał nieco wobec AUD po tym jak Bank Rezerw Australii pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian (jak można było się spodziewać) i prezes Banu, Stevens powiedział, że waluta pozostaje na „niepokojąco wysokim poziomie”. Wygląda na to, że australijski Bank centralny koncentruje się na walucie, ale w związku z tym, że w najbliższym czasie istnieją niewielkie szanse cięcia stóp, władze uciekają się do wywierania nacisku. Jeśli nastąpi dalsze umocnienie USD, możemy spodziewać się więcej takich komentarzy.
 • W dniu dzisiejszym, w centrum uwagi będzie wypowiedź prezesa EBC Mario Draghiego, który przemówi we Frankfurcie przed czwartkową decyzją EBC odnośnie stóp. Usłyszymy również komentarze członków EBC Constancia i Asmussena, obaj wypowiadali się także w poniedziałek). W Stanach Zjednoczonych, reprezentant Fed-u Lacker wypowie się w Północnej Karolinie na temat rynku pracy, a Williams wda się w dyskusję z dziennikarzami w San Francisco. Co do wskaźników, prognozy zakładają, że CPI dla Szwajcarii za październik wzrośnie o 0,1% m/m, co oznacza spowolnienie w porównaniu z 0,3% w ujęciu miesięcznym we wrześniu. Około godzinę później w Wielkiej Brytanii wydany zostanie wskaźnik PMI dla usług za październik – odczyt ma spaść do 60,0 z 60,3, jednak taki skromny spadek z tak wysokiego poziomu, nie wpłynie na notowania funta. W USA ukaże się indeks ISM dla sektora usług za październik. Wskaźnik ten zwykle nie ma zbyt dużego wpływu na rynki, aczkolwiek jest ważny. Prognozy zakładają, że spadnie do 54,0 z 54,4.

EUR/USD

 • Kurs EUR/USD nieco wzrósł po znalezieniu wsparcia w pobliżu poziomu 50% zniesienia Fibonacciego kanału zwyżkowego z okresu 6 września – 25 października i linii długookresowego trendu wzrostowego. Jeśli byki zdołają skierować kurs eurodolara powyżej bariery na 1,3545 (R1), to niedawny spadek uważam za zniesienie ogólnego trendu wzrostowego i oczekuję, że para wróci do swojego poprzedniego kierunku. Z drugiej strony, wyraźne wybicie poniżej tego obszaru wsparcia może wywołać rozszerzenie fali spadkowej w kierunku poziomu 61,8% zniesienia Fibonacciego na 1,3381 (S2). Na wykresie dziennym, nadal mamy do czynienia z długoterminowym trendem wzrostowym, ponieważ kurs nadal oscyluje powyżej linii zwyżkowej.
 • Wsparcie: 1,3467 (S1), 1,3381 (S2), 1,3321 (S3)
 • Opór: 1,3545 (R1), 1,3644 (R2), 1,3706 (R3).

USD/JPY

 • Kurs pary USD/JPY uderzył w poziom wsparcia na 98,23 (S1) i niebieską linię trendu wzrostowego, po czym wzrósł. Jeżeli posiadacze pozycji długich zdołają utrzymać kurs powyżej linii trendu, spodziewam się, że po raz kolejny naruszona zostanie bariera oporu w okolicy 98,84 (R1). 50-okresowa średnia ruchoma przecięła powyżej 200-okresowej średniej kroczącej, potwierdzając utworzenie się nowego krótkookresowego trendu wzrostowego na parze. Na wykresie dziennym można zidentyfikować symetryczną formację trójkąta, wyraźne wybicie od formacji oznaczałoby kolejny długoterminowy kierunek zmian.
 • Wsparcie: 98,23 (S1), 97,78 (S2), 97,00 (S3)
 • Opór: 98,84 (R1), 99,17 (R2), 99,65 (R3).

EUR/GBP

 • Notowania funta wzrosły z tytułu korekty w górę prognoz wzrostu gospodarczego przez Konfederację Przemysłu Brytyjskiego (CBI), ponadto z uwagi na fakt, że PMI budowlany w Wielkiej Brytanii wzrósł do poziomu 59,4 (wobec oczekiwanego spadku do 58,7 oraz poprzedniego odczytu w wysokości 58,9).
 • Kurs pary EUR/GBP znajduje się w fazie konsolidacji uparcie testując poziom wsparcia na 0,8448 (S1). Uważam, że zdecydowane wybicie w dół od tego poziomu potwierdzi, że konsolidacja tworzy formację prostokąta (formację kontynuacji trendu) i spodziewam się ruchu w kierunku kolejnej bariery na 0,8399 (S2). Kurs pozostaje poniżej obu średnich ruchomych, podczas gdy MAC znajduje się w negatywnym terytorium, potwierdzając dalszą zniżkę.
 • Wsparcie: 0,8448 (S1), 0,8399 (S2), 0,8339 (S3)
 • Opór: 0,8507 (R1), 0,8552 (R2), 0,8585 (R3)

ZŁOTO

 • Notowania złota nieco wzrosły oscylując pomiędzy poziomem wsparcia na 1305 (S1) i oporem w okolicy 1320 (R1). Wyraźne wybicie w dół od poziomu 1305 (S1) będzie miało dalsze niedźwiedzie skutki, potwierdzając moje podejrzenia, że niedawna zwyżka stanowiła jedynie 61,8% zniesienie poprzedniego kanału spadkowego (oznaczonego niebieską linią zniżkową). Jednak z uwagi na fakt, że RSI odbił się od poziomu 30, nie wykluczam dalszej konsolidacji i wystąpienia fali zwyżkowej w ciągu dnia.
 • Wsparcie: 1305 (S1), 1290 (S2), 1269 (S3)
 • Opór: 1320 (R1), 1342 (R2), 1363 (R3).

ROPA NAFTOWA

 • Notowania ropy WTI poruszały się w trendzie bocznym, pozostając w pobliżu dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Spodziewałbym się krótkookresowej fali zwyżkowej w obrębie kanału, ponieważ RSI wydaje się gotowy do opuszczenia strefy wyprzedania i MACD, pomimo, że w negatywnym terytorium, gotowy jest do przecięcia powyżej swojej linii sygnalnej. Ogólny trend na notowaniach ropy jest spadkowy, ponieważ kurs nadal oscyluje w obrębie niebieskiego kanału zniżkowego i 50-okresowa średnia ruchoma znajduje się poniżej 200-okresowej średniej kroczącej.
 • Wsparcie: 93,61 (S1), 91,22 (S2), 89,32 (S3)
 • Opór: 96,00 (R1), 98,81 (R2), 101,00 (R3).

Autor: Marshall Gittler, IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama
Odbierz bonus 50%!