Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj
 • Powrót do sytuacji z końca września:   Wczoraj mieliśmy bardzo ekscytujący dzień! Najpierw czeski bank centralny ogłosił, że zamierza interweniować w celu osłabienia swojej waluty, korony, w stosunku do euro z powodu niskiej inflacji i słabej kondycji gospodarki kraju. Następnie Europejski Bank Centralny ku ogromnemu zdziwieniu rynku zdecydował o cięciu stóp. Jak tylko rozpoczęła się konferencja prasowa prezesa EBC Draghiego, wydany został wstępny odczyt amerykańskiego PKB za II kwartał, który był dużo lepszy od prognoz, co zwiększyło oczekiwania rozpoczęcia „zawężania” przez Rezerwę Federalną. Początkowo wiadomość ta była bardzo pozytywna dla notowań USD. Jednak nastroje na rynku zaczęły się zmieniać, jak rynek zaznajomił się ze szczegółami danych o PKB, które były mniej imponujące niż ogólna liczba (nieoczekiwany wzrost PKB pochodzi z gwałtownego wzrostu zapasów, które prawdopodobne spadną w przyszłości). Draghi zasugerował także, że odczyt jest pozytywny, aczkolwiek nie będzie początkiem poważnych zmian w polityce. W efekcie, kurs EUR/USD stopniowo odzyskał około połowy swoich strat.
 • Wydaje mi się to, że jesteśmy dokładnie tam, gdzie byliśmy przed „zamknięciem” rządu USA – czyli na początku października. ECB zdecydował się na łagodzenie. Bank zapowiedział utrzymanie luźnej polityki pieniężnej jeszcze przez co najmniej półtora roku. Dodatkowo, powiedział, że jest gotowy na dalsze łagodzenie, jeśli będzie ono konieczne. Z drugiej strony, w przypadku Rezerwy Federalnej, to tylko kwestia kiedy Fed rozpocznie zacieśnianie, a nie, czy tego dokona. Ta dychotomia pozycji banku centralnego może ponownie być głównym motorem na rynku walutowym. Uważam, że spowoduje zwyżkę dolara wobec większości innych walut, które nie mają podobnego, restrykcyjnego nastawienia – co oznacza większość w tym momencie. W szczególności, myślę, że spadnie kurs EUR/USD.
 • Para USD/JPY stanowi wyjątek wobec silnego dolara: kurs pary znacznie spadł wraz ze zniżką Nikkei futures podczas nowojorskiego handlu, najwyraźniej z powodu rozczarowania ze strony japońskiego rządu, któremu nie udało się osiągnąć pełnej deregulacji internetowej sprzedaży lekarstw bez recepty (podważenie planów premiera Abe odnośnie ożywienia gospodarki). (Giełda w Tokio otworzyła sesję zniżką w wysokości 1,8% dziś rano.)
 • W dniu dzisiejszym czeka nas kolejne ważne wydarzenie: wydany zostanie raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA oraz stopa bezrobocia za październik. Liczba zatrudnionych ma wzrosnąć o 120 tys., czyli poniżej 148 tys. wzrostu we wrześniu, a stopa bezrobocia wzrośnie do 7,3% z 7,2%. Na stopę bezrobocia wpłynęło „zamknięcie” rządu w październiku, ponieważ osoby, które nie są w pracy uważane są za bezrobotnych, nawet jeśli nadal otrzymują wynagrodzenie. Dlatego też rynek bardziej skupi się na raporcie o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym i mniej uwagi poświęci stopie bezrobocia w tym miesiącu. Na początku europejskiej sesji wydana zostanie produkcja przemysłowa dla Francji za wrzesień – konsensus zakłada wzrost o 0,1% w ujęciu miesięcznym, czyli spadek z +0,2% w ujęciu miesięcznym w sierpniu. W Kanadzie, liczba rozpoczętych budów domów ma spaść w październiku do 190.8 tys. z 193.6 tys., a stopa bezrobocia w październiku wg prognoz wzrośnie do 7,0% z 6,9%. Dochody osobiste i osobiste wydatki w USA za wrzesień mają wzrosnąć, ale w wolniejszym tempie niż w sierpniu. Wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za listopad ma również wzrosnąć. To byłoby bardzo pozytywne dla dolara, gdyż pokaże, że amerykański „shutdown” nie osłabił zaufania. Wreszcie, prezes Fed-u Ben Bernanke przemówi na spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego wraz z byłym gubernatorem Banku Izraela, Stanley Fisherem i byłym sekretarzem skarbu USA, Lawrence Summersem. Reprezentant Fed-u, Lockhard wypowie się o gospodarce. Członek EBC, Asmussen wypowie się na imprezie banku unijnego, a członek EBC, Mersch przemówi w Atenach.

EUR/USD

 • Kurs EUR/USD gwałtownie spadł po obniżeniu głównej stopy refinansowania przez EBC o 25 pb do 0,25%. Spadek ten został zatrzymany na poziomie wsparcia na 1,3321 (S1), po czym eurodolar zdołał odzyskać około połowy swoich strat. Perspektywa dla pary pozostaje jednak negatywna, ponieważ kurs naruszył długoterminową linię trendu wzrostowego (linia oznaczona na niebiesko). W mojej opinii, niedźwiedzie ponownie podejmą próbę naruszenia bariery w wysokości 1,3321 (S1). 50-okresowa średnia ruchoma przecięła poniżej 200-okresowej średniej kroczącej, a MACD przeciął poniżej swojej linii sygnalnej w ujemnym terytorium, potwierdzając niedźwiedzią perspektywę dalszych zmian.
 • Wsparcie: 1,3321 (S1), 1,3240 (S2), 1,3115 (S3)
 • Opór: 1,3467 (R1), 1,3545 (R2), 1,3644 (R3).

EUR/JPY

 • Kurs EUR/JPY również spadł w wyniku zaskakującej decyzji EBC, ale ruch został zatrzymany na poziomie 131,21 (S1). Na początku europejskiej sesji kurs oscyluje pomiędzy tym poziomem a oporem w okolicy 132,16 (R1). Perspektywa dla pary pozostaje zniżkowa, ponieważ MACD znajduje się w ujemnym terytorium i leży poniżej swojej linii spustowej, natomiast 50-okresowa średnia ruchoma wydaje się gotowa do przecięcia poniżej 200-okresowej średniej kroczącej. Jednak RSI testuje poziom 30, także przed kolejnym zwycięstwem niedźwiedzi, prawdopodobnie nastąpi konsolidacja. Na wykresie dziennym kurs przełamał poniżej dolnej granicy formacji klina zwyżkującego, co sugeruje dalszy spadek.
 • Wsparcie: 131,21 (S1), 130,00 (S2), 129,30 (S3)
 • Opór: 132,16 (R1), 132,60 (R2), 133,45 (R3).

GBP/USD

 • Kurs pary GBP/USD spadł w wyniku braku zmian w polityce Banku Anglii, jednak niedługo potem nieco się umocnił, ponownie testując opór w wysokości 1,6110 (R1). Posiadacze pozycji długich nie wydają wystarczająco silni, aby pokonać tę przeszkodę – taką tezę potwierdzają nasze wskaźniki trendu. RSI porusza się w dół, natomiast MACD, choć w zwyżkowym terytorium, jest gotowy do przecięcia poniżej linii sygnalnej. Ogólna tendencja na parze to handel w zakresie wahań pomiędzy poziomem wsparcia na 1,5890 (S2), a oporem w okolicy 1,6260 (R2) (jak oznaczono niebieskimi poziomymi liniami).
 • Wsparcie: 1,6000 (S1), 1,5890 (S2), 1,5772 (S3)
 • Opór: 1,6110 (R1), 1,6260 (R2), 1,6375 (R3).

ZŁOTO

 • Notowania złota nadal poruszały się w zakresie wahań, który obserwujemy od piątku, czyli pomiędzy poziomem wsparcia na 1305 (S1) i oporem w okolicy 1320 (R1). Wyraźne wybicie w dół od poziomu 1305 (S1) będzie miało dalsze niedźwiedzie skutki, potwierdzając, że niedawna zwyżka stanowiła jedynie 61,8% zniesienie poprzedniego kanału spadkowego (oznaczonego niebieską linią zniżkową).
 • Wsparcie: 1305 (S1), 1290 (S2), 1269 (S3)
 • Opór: 1320 (R1), 1342 (R2), 1363 (R3).

ROPA NAFTOWA

 • Notowania ropy WTI nieznacznie spadły osiągając poziom 93,61 (S1). Zdecydowany spadek poniżej tego poziomu może wywołać ruch w kierunku kolejnych obszarów wsparcia w rejonie 91,22 (S2). Moim zdaniem, ogólny trend na notowaniach ropy jest spadkowy, ponieważ kurs nadal oscyluje w obrębie niebieskiego kanału zniżkowego i 50-okresowa średnia ruchoma znajduje się poniżej 200-okresowej średniej kroczącej. Jednak pozytywna dywergencja pomiędzy MACD i kursem wskazuje, że trend spadkowy traci impet.
 • Wsparcie: 93,61 (S1), 91,22 (S2), 89,32 (S3)
 • Opór: 96,00 (R1), 98,81 (R2), 101,00 (R3).

 

Autor: Marshall Gittler, IronFX

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama