Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Po kilku chaotycznych dnia, w których napływały do nas same zaskakujące wieści, wczoraj dolar w końcu złapał oddech. Amerykańska waluta wzmocniła się względem wszystkich pozostałych walut z grupy G10, za wyjątkiem funta, i wszystkich walut wschodzących, które monitorujemy. Indeks DXY chwilowo wystawił głowę ponad poziom 100, ale na tym się skończyło (w momencie sporządzania tego komentarza znajduje się na poziomie 99,42). Wątpię jednak, że wyścig skończył się już na dobre. Naturalną konsekwencją była wzmożona realizacja zysku. Nie pojawiły się jednak żadne ważne informacje, które mogłyby wywołać odwrócenie trendu, ani nie świadczą o nim również wskaźniki techniczne (patrz niżej), więc nie uważam, aby tendencja ta dobiegła już końca. Wydaje mi się raczej, że rynek może po prostu konsolidować cenę przed środowym posiedzeniem FOMC, które prawdopodobnie wskaże kierunek dolara. Warto jednak zanotować, że ostatnio wszelkie konsolidacje ceny okazywały się krótkoterminowe i kończyły tym, że notowania na kursie EUR/USD spadały. Tak długo, dopóki niemieckiego obligacje siedmioletnie są nadal ujemne, a obligacje portugalskie poniżej zysków z obligacji USA, pieniądze nadal będą wypływać z Europy, przynajmniej w mojej opinii.

dax

Słaba sprzedaż detaliczna w USA, być może z powodu pogody Wyniki sprzedaży detalicznej w USA za luty były słabe, ale może to wynikać z niekorzystnych warunków pogodowych. Co więcej, sprzedaż detaliczna jest podawana w wartościach nominalnych, a nie realnych, a więc niska stopa inflacji w sposób oczywisty przekłada się na spowolnienie wzrostu sprzedaży.

GBP sięga nowego dołka względem USD Funt był jedyną walutą, która zanurkowała względem dolara i utworzyła nowy dołek. Szef Banku Anglii Mark Carney wyraził wczoraj swoją zaniepokojenie osłabieniem funta, mówiąc, że silna waluta była jednym z czynników wpływających na tempo i zakres podwyżek stóp procentowych. Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii zost

ały poluzowane, a funt osłabił się. Niemniej jednak, odczuwam umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o notowania funta brytyjskiego, przynajmniej względem EUR, jeśli nie USD, ponieważ tylko niewielka liczba walut może poradzić sobie z wypływem gotówki z Europy w poszukiwaniu wyższych zysków.

Dalszy spadek cen ropy – warto obserwować poczynania NOK i CAD Ceny ropy znów spadły – ropa Brent zanurkowała o 1%, a ropa WTI o 2,1% na skutek wzrostu zapasów ropy w USA do najwyższego poziomu od czasu publikacji danych cotygodniowych w 1982 roku. Genscape – firma monitorująca amerykańskie zasoby ropy – oznajmiła, że zasoby znajdujące się w głównym zasobniku amerykańskiej ropy w Cushing w stanie Oklahoma powiększyły się o 2,2 miliony baryłek w ostatnim tygodniu. Ponadto kanał Houston Ship Channel, stanowiący główną trasę importu dla amerykańskich złóż, został znów całkowicie otwarty w czwartkowy poranek. W ciągu ostatnich 24 godzin najlepiej ze wszystkich walut z grupy G10 radziła sobie norweska korona (NOK), ale obniżenie cen ropy może skutkować dziś jej spadkami. Zyskał również dolar kanadyjski (CAD), choć wcale nie tak dużo; niższe ceny ropy amerykańskiej prawdopodobnie będą dziś wywierać presję na CAD, wraz z oczekiwanym sprawozdaniem o osłabieniu rynku pracy (patrz niżej).

Dzisiejszej wydarzenia: Dziś czeka nas stosunkowo spokojny dzień. Na sesji europejskiej jedynym wartym wspomnienia wskaźnikiem jest niemiecki indeks cen hurtowych za luty. Chociaż nie ma on największego wpływu na rynek, to jednak może wzmocnić ostatnie pozytywne dane napływające z Niemiec.

Z braku publikacji ważniejszych wskaźników dla Europy, pierwsze skrzypce znów może dziś zagrać Grecja. Zespoły techniczne reprezentujące międzynarodowych wierzycieli Grecji spotykają się dziś z przedstawicielami rządu, aby omówić budżet przed przyszłotygodniowymi negocjacjami w sprawie problemów tego kraju z realizacją swoich założeń budżetowych. Premier Grecji Tsipras podpisał w czwartek porozumienie z OECD, w którym zobowiązał się do przeprowadzenia reform zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami tego kraju. Mimo to spór między Grecją a MFW w kwestii podatków i reform w zakresie wydatków zdaje się nie mieć końca. Tsipras będzie dziś rozmawiać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Junckerem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Schulzem.

Kanada: Głównym wydarzeniem będzie publikacja sprawozdania o rynku pracy za luty. Prognozuje się wzrost stopy bezrobocia i zmianę netto ilości miejsc pracy pokazującą spadek o 5 000 po wzroście na poziomie 35 400 miejsc pracy w styczniu. Uwzględniając negatywne nastawienie w stosunku do CAD, kurs na parze USD/CAD powinien skoczyć.

USA: wstępny wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan za marze prawdopodobnie nieco wzrośnie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wyniki badań dotyczących oczekiwań względem inflacji za rok i za 5-10 lat również zostaną opublikowane.

Jeśli chodzi o wystąpienia, usłyszymy przemówienie wiceszefowej Banku Anglii ds. rynków i bankowości Minouche Shafik.

EUR/USD odbija się od poziomu 1,0500

graph

EUR/USD poszybował wczoraj w górę po wywołaniu zleceń kupna w pobliżu psychologicznej bariery 1,0500 (S1). Wzrost zatrzymał się jednak w okolicy poziomu oporu na wysokości 1,0665 (R1). W perspektywie krótkoterminowej utrzyma się tendencja spadkowa, ale spodziewam się, że niedźwiedzie w końcu znów przejmą kontrolę i być może skierują cenę ku przetestowaniu kluczowego wsparcia na poziomie 1,0500 (S1). Wyraźny ruch poniżej poziomu wsparcia 1,0500 (S1) prawdopodobnie wywołałby rozszerzenia w kierunku wsparcia na wysokości 1,0360 (S2), definiowanego przez dołek z 8 stycznia 2003 roku. W tej kwestii zalecałbym jednak ostrożność, ponieważ odbicie może przez chwilę się utrzymać przed kolejnymi spadkami. Moje obawy budzą jednak wskaźniki momentum. Wskaźnik RSI wyszedł ze strefy wyprzedaży, natomiast oscylator MACD znajduje się powyżej swojej linii sygnałowej i jest skierowany w górę. W kontekście szerszego trendu, jestem zdania, że para nadal wykazuje tendencję spadkową. Kurs na parze EUR/USD kreśli niższe szczyty i niższe progi poniżej 50-dniowej i 200-dniowej średniej kroczącej.

• Poziomy wsparcia: 1,0500 (S1), 1,0360 (S2), 1,0185 (S3).

• Poziomy oporu: 1,0665 (R1), 1,0800 (R2), 1,0900 (R3).

13.03.2015

Autorzy: Marshall Gittler, Charalambos Pissouros, Sakis Paraskevov – IronFX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama