Pokaż
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkdin
Ukryj

Dziś o godzinie 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych.

Konsensus rynkowy zebrany przez agencję Bloomberg wskazuje na możliwość cięcia stóp z obecnego poziomu 0,75% do 0,5%. Niemniej jednak jest to przewaga tylko jednego głosu w stosunku 15 głosów za cięciem do 14 głosów bez zmian.

Źródło: Bloomberg.

Podobnie prawdopodobieństwo obniżki kosztu pieniądza wycenia rynek, który z kolei uważa z 51% prawdopodobieństwem, że zmian nie będzie, a z 49% prawdopodobieństwem zakłada luzowanie polityki monetarnej.

Źródło: Bloomberg.

Na dzisiejszą decyzję Banku Kanady może mieć wpływ wczorajsze porozumienie z Iranem w sprawie programu nuklearnego oraz fakt znoszenia sankcji, w tym także uwolnienie rynku ropy. Płynąca na rynek irańska ropa zwiększy podaż i za razem może obniżyć koszt tego surowca, a to z kolei powinno niekorzystnie wpływać na kanadyjską gospodarkę.

Źródło: Bloomberg.

Już teraz obserwujemy systematyczny spadek kanadyjskiego PKB (1,2% r/r) oraz utrzymującą się wciąż na niskich poziomach inflację (0,9% r/r). Przecena na rynku ropy doprowadziła także do bezprecedensowego spadku bilansu handlowego (-3,34 mld CAD), gdzie wartość importowanych towarów (45,34 mld CAD) zaczęła przewyższać wartość eksportu (42 mld CAD).

Źródło: Bloomberg.

Krzywa rentowności dla tamtejszych obligacji również wskazuje na możliwość luzowania polityki monetarnej w najbliższym czasie. Kto wie, jak nie dziś, to może na wrześniowym posiedzeniu…

Źródło: Bloomberg.

Chcesz uzyskać dostęp do większej ilości codziennych analiz i komentarzy rynkowych oraz szkoleń?
Zarejestruj się za darmo w Pokoju Inwestora HFT Brokers -> Rejestracja

15.07.2015
Autor: Daniel Kostecki, HFT Brokers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Rynek Forex Waluty – News
Reklama